#GoogleScienceFair 2018 Genç Mucitleri Çağırıyor! Blog Marka / 18 Sep 2018

Google’ın, Türkiye de dahil dünya çapında genç mucitleri kabul ettiği, büyük proje Google Science Fair yarışması için başvurular başladı.

 

Google’ın, tüm dünyadaki 13 ila 18 yaş aralığındaki gençleri ve eğitmenleri davet ettiği Science Fair,  179 farklı ödülün yanı sıra 50 bin dolara kadar da eğitim bursu veriyor. 

 

Yarışmaya katılmak için ne yapmalısınız?

 

Son zamanlarda sosyal sorumluluk projelerine büyük bir önem vermeye başlayan dev yazılım şirketi Google, geleneksel Science Fair yarışması kapsamında dünyanın farklı yerlerinde yaşayan gençlere fırsat eşitliği sunuyor. 13 ila 18 yaşındaki gençlerin katılabildiği yarışmaya, eğitmenler de davetli.

 

‘’ Her deney, her fikir, her soru dünyamızı değiştirecek güce sahip.’’ 

 

Yarışma kapsamında LEGO Education, ABD küresel bilim yayıncılığı şirketi Scientific American, National Geographic ve uzay araçları geliştiren Virgin Galactic şirketleriyle iş birliği yapıldı. Yapılan işbirliği dahilinde, yarışmayı kazanan gençlere verilecek ödüller de bir hayli önemli.

 

 

‘’ Her deney, her fikir, her soru dünyamızı değiştirecek güce sahip.’’ mottosuyla projenin tanıtım videosunu yayınlayan Google, gençlerden bir sorun bulmalarını, sorunu çözmeyi hedefleyen fikir üretimlerini ve aralarından en iyisini seçmelerini, çözümü araştırıp, test etmelerini ve en sonunda da sonuçları paylaşmalarını istiyor.

 

 

Yapay zeka, enerji, çevre, teknoloji, sağlık, robot teknolojileri, yemek, topluluk ve seyahat gibi kategorileri içerin yarışmaya 13 Eylül 2018’ de başvurular başladı. Türkiye ve tüm dünyadaki katılımcılar başvurularını 12 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleştirebilir. Google, bölgesel finalistleri Nisan 2019 tarihine kadar, dünya finalistlerini ise Mayıs 2019 tarihinde ilan edecek.

 

 

 

Verilecek olan 179 ödülün bazıları ise şöyle:

• Google Büyük Ödülü: 50.000 ABD doları eğitim bursu

 

• LEGO Education Ödülü: 15.000 ABD doları değerinde eğitim bursu, ayrıca Danimarka'nın Billund şehrindeki LEGO merkezine seyahat.

 

• National Geographic Explorer Ödülü: 15.000 ABD doları tutarında burs ve keşif gezisi

 

• Scientific American Scientific Innovator Ödülü: 15.000 ABD doları tutarında burs, bilim insanlarıyla deniz yolculuğu.

 

• Virgin Galactic Pioneer Ödülü: 15.000 ABD doları tutarında burs ve Virgin Galactic uzay tesislerine gezi.

 

• İlham Veren Eğitimci Ödülü: LEGO Education ürünleri için kullanılacak 5.000 ABD doları tutarında hediye kartı.

 

Ayrıca 20 küresel finalist, Google’ın Kaliforniya, Mountain View’da bulunan genel merkezine davet edilirken, bölge kazananları da Google Chromebook ve tabletlerle ödüllendirilecekler. 

 

Science Fair yarışmasına katılmak, detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.