2019’un Sosyal Medya Pazarlama Trendleri Blog Marka / 25 Jan 2019

Sosyal medyanın hayatımızda bulunan konumu 2018’in Sosyal Medya Kullanım Raporu’yla sayısal verilere dayandırılmaktadır. Sosyal medya deyince ilk aklımıza gelen platform olan Instagram %74’lük bir artışla en popüler platform olarak listede yerini almıştır. Bu artışla birlikte gözlerin pazarlamacılar tarafından Instagram’a çevrilmesi kaçınılmaz hale geliyor. Dilerseniz bireysel hesaplarınız için dilerseniz pazarlama amacıyla kullandığınız hesaplarınız veya markalarınız için derlediğimiz 2019 yılı sosyal medya trendlerine göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Dinleme (İzleme)

Sosyal izleme ya da dinleme, ilgili kelimenin veya herhangi bir markanın tarayıcı üzerinden ya da sosyal medya platformlarında taramasına verilen addır. Birinci hedef olarak itibar yönetimine katkı sağlamak ve müşteri hizmetlerinin işini kolaylaştırmak olsa da bunların yanında, forum, blog veya çeşitli haber sitelerinde yer almasına fayda sağlamaktadır. Herhangi bir etiket olmadan paylaşılan fotoğrafla etkileşim içine girmeniz, kullanıcıları memnun edecek ve değerli hissettirecektir.

 

Mikro Influencerlar (Etkileyiciler)

Son zamanların en gözde ünlüler haline gelen Youtuber’lar, Twitter fenomenleri, Instagram fenomenleri gibi kişiler en çok ilgi gören ve en çok güvenilen kişiler halini gelmiştir. Kendi alanlarında uzmanlıkları bulunan bu kişiler, toplumun birçok kısmının dikkatini çeken kişilerdir. Şu an milyonlarca takipçileri olmamakla birlikte göz ardı edilmeyecek kitleleri mevcuttur. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınızda çalışacağınız mikro influencerlarla, düşük maliyetlerle takipçilerinizin güvenini kazanabilir ve koruyabilirsiniz.

 

Video İçerikler

Video içeriklerin büyüme hızı gün geçtikçe artmakla birlikte bazı uzmanlara göre 2019 yılında video içerikler %80 oranına ulaşacak. Youtube en son güncellemeyle birlikte gelen canlı video özelliği, Instagram içeriklerinin hikâyeler kısmının hareketsiz görsellerden daha çok kullanılması ve Facebook’a gelen hikâyeler özellikleri bu artışın yolda olduğunun habercisi.

 

 

Anlık Müdahale

Dijital çağda yaşayan insanlar olarak zamanın ne kadar kıymetli olduğu konusunda hemfikiriz. İşlerimiz hemen bitsin istiyor, sorunlarla vakit kaybetmekten kaçınıyoruz. Herhangi bir ortamda yaşadığımız sorunu telefonumuza sarılarak sosyal medyadan paylaşma isteği duyuyoruz ve sorunun çözümü noktasında hızlı aksiyon alınmasını bekliyoruz.

Örneğin online bir alışveriş yaptık ve kargomuz elimize ulaşmadı. Müşteri hizmetlerini arayarak saatlerce telefonda beklemek yerine markalarla sosyal medyadan iletişim kurmayı tercih ediyoruz.

Bu durum akıllara Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un şu sözünü getiriyor: "Fiziksel dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6 kişi ile paylaşır. Dijital dünyada bir müşterinizi mutsuz ederseniz bunu 6.000 kişi ile paylaşır."

Siz uyurken başka insanların mutlaka uyanık olduklarını ve sizin ürünlerinizi kullandıklarını unutmamanız gerekir.  Bahsettiğimiz gelişmeler doğrultusunda, anlık yanıtlarla kriz yönetimi yapabilen markalar dijital müşteri deneyimi noktasında da öne çıkacaklardır.

 

Dipnot; bu trendler farklılaşan ve değişen kavramlar oldukları için, başarı aşamasında doğrudan bir reçete olmasa da rakiplerinizden sıyrılmanıza katkı sağlayacaktır. Unutmamanız gereken bir şey varsa, o da; müşteri deneyimini önde tutan ve odağında müşteri memnuniyeti olan markalar, 2019'da da "lovemark" olma yönünde emin adımalarla ilerleyeceklerdir.