Apple’ın Akıllı Hoparlörü HomePod 9 Şubat’ta Satışta Blog Marka / 29 Jan 2018

 

Apple’ın 2016 Haziran’da WWDC 2017’de tanıttığı ilk akıllı hoparlörü HomePod için reklamlar YouTube kanalında yayımlanmaya başladı.

 

Bass, Beat, Distortion ve Equalizer isimlerindeki 15’er saniyelik videolarda HomePod sözcüğü including Ain’t I, DNA, Holy Water ve All Night parçaları eşliğinde farklı şekillerde karşımıza çıkıyor ve videolar biterken HomePod görünüyor.

 

Apple, videolarda Apple HomePod’u “akıllı bir hoparlör” ve “akıllı ev asistanı” olarak tanımlıyor. İlk önce Apple Music akışı için bir hoparlör olarak konumlandırılan HomePod, kullanıcıların iPhone’larına dokunmadan Siri ile mesaj gönderebilmelerine, podcast çalabilmelerine, haberleri kontrol edebilmelerine ve HomeKit ile akıllı ev aksesuarlarını kontrol edebilmelerine imkân sağlayacak. 

 

7 inç (yaklaşık 18 cm) büyüklüğündeki ve Apple A8 işlemcisine sahip HomePod, 349 dolara satışa sunulacak. Mekânsal farkındalık özelliğine sahip ve yedi adet tiz hoparlörü sayesinde saf yüksek frekanslı sesler sağlayan HomePod, Amazon ‘un akıllı hoparlörü Echo ve Google’ın akıllı hoparlörü Home’a göre daha kaliteli ve daha yüksek bir ses deneyimi sunuyor. 

 

HomePod, ilk etapta 9 Şubat’ta ABD, İngiltere ve Avusturalya’da satışa sunulacak. 

 

HomePod sizi dinleyecek mi? 

 

Bazı uygulamaların akıllı telefonlarınızın ve bilgisayarlarınızın hoparlörünü ya da kamerasını kullanarak sizi dinliyor olduğu önceleri bir “olasılık”tı. Ancak konuştuğumuz bir konuda telefonumuza bilgilendirme mesajları geldiğine şahit olduğumuzda bu durum olasılık boyutunu biraz aştı. Hatta Facebook'un patronu Zuckerberg'in Instagram'ın başarısını kutladığı bir fotoğrafta  Laptopunun kamerası ve mikrofonu bantla kapatmış olması bu durumu “olasılık” olmaktan tamamen çıkardı. Bilgisayar kamerasını bantlayanların sayısı da her geçen gün arttı. 

 

Apple’ın HomePod’unun da internet bağlı mikrofonlar aracılığıyla kullanıcıları dinleyip dinlemeyeceği merak ediliyordu. Apple, iOS 11.2.5 beta sürümü ile açıklık getirdi. Firma, “Hey Siri” komutu olmadıkça cihaz tarafından şirkete hiçbir şeyin gönderilmeyeceğinin ve bu komutla yapılan gönderimlerin de anonim kimlikle ve şifrelenmiş olarak aktarılacağının altını özellikle çiziyor. Ayrıca beta sürümü “Hey Siri” işlevlerini kapatması seçeneğini de sunacak. 

 

Apple CEO’su Tim Cook’un, iOS cihazlarla mükemmel uyumu sayesinde rakiplerinden çok üstün olduğunu dile getirdiği HomePod için yayınlanan bass isimli videoyu aşağıda izleyebilirsiniz. 

 

 

HomePod için yayınlanan diğer videolarıda aşağıdaki bağlantılardan izleyebilirsiniz. 

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=45zPQ3fNIUs

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=t9WTrzEkCSk

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=5htW8mi7rnE