Apple Maps'ten Yeni Özellik Blog Marka / 14 Mar 2018

 

Apple Maps bu iş birliği ile artık 36 ülkenin 175 şehrinde bisiklet kiralama noktalarını göstermeye başladı. Apple Maps’in arama çubuğuna bisiklet kiralama ya da bu hizmeti veren bir kurumun adını yazdığınızda size en yakın bisiklet kiralama noktalarını rahatlıkla göreceksiniz.

 

Apple yaptığı bu güncellemede, verileri toplamak yerine, olan verileri uygulamanın içine yerleştirdi. Bu verileri Apple’a iletense Ito World. Ito World bisiklet kiralama verilerini lisanslamak için bir çok şirketle çalışıyor. Böylece de Apple sadece tek bir veri modelini uygulamaya işleyerek, yüzlerce bisiklet kiralama hizmetini bir anda desteklemiş oluyor.

 

Bu yeni özellikle birlikte Apple Maps size bisikletlerin sayısını ya da boş park yerlerinin sayısını göstermiyor. Ancak size hizmet için isim, adres ve iletişim numarası sunuyor. Apple Maps’in bu özelliklerine bakarsak turistler için iyi bir özellik diyebiliriz. Belki bundan sonra gerçekleştireceği güncellemeler ile Apple Maps’in, bisiklet sayısını ya da boş park yerlerini gösterdiğini de görebiliriz.

 

Uzun süredir Google Maps ile rekabet eden Apple Maps’in yayınlanan bu yeni özelliği aynı zamanda birçok bisiklet kiralama sistemini de destekliyor. Bunlar arasında başta New York’ta Citi Bike, San Francisco’da Ford GoBike gibi isimler varken, Türkiye’de de Apple’ın bisiklet kiralama sistemini destekleyen iki sistem bulunuyor. Bu sistemler; Konya’da nextbike ve Seferihisar’da Karbis.

 

Apple Maps’in gelecek günlerde daha fazla kişiselleştirilmiş veri ile karşımıza çıkağının tüyolarını da böylece edinmiş oluyoruz.