Aralık Ayında Çalınan Veriler Blog Marka / 05 Feb 2018

26 Milyon Euro Değerinde Kripto Para Vurgunu

 

Parity Technologies’e ait Ethereum Wallet’deki hata şirketin kritik düzeyde zarar görmesine neden oldu. Kimliği bilinmeyen kişiler bu hatayı tespit ederek kripto para kullanıcılarından 26,8 milyon euro değerinde kripto para çalmayı başardı. Şirketin açıklamalarına göre son anda 67 milyon euronun çalınması son anda engellenerek şirket daha büyük bir zarardan kurtarıldı.

 

 

Çin Malı Kameralarda Büyük Hata

Güvenlik uzmanları 175,000 NeoCoolCam IP kameralarında büyük güvenlik açıkları tespit etti. İddia edilene göre bu hatalar sayesinde giriş ekranında buffer oluşturmak oldukça kolay. Bu durum bilgisayar korsanlarının zararlı bir kod girerek kamera görüntülerine ulaşmayı mümkün kılarken kameraların botnette kullanılmasına imkân sunuyor. Kamerayı üreten firma ise henüz bu açıkla ilgili bir yama geliştirmedi.

 

 

400.000 Banka Müşterisinin Hesabı Hacklendi

İtalyan bankası olan UniCredit’in açıklamalarına göre yaklaşık 400.000 İtalyan müşterinin verileri bilgisayar korsanlarının eline geçti. Söylenene göre hırsızlar online bankacılık şifrelerini ele geçiremese de IBAN numaraları dâhil olmak üzere ciddi oranda kişisel veriye ulaşmayı başardı. UniCredit yaşanan bu olaydan sonra 2,3 milyar euroluk bir bütçeyi IT güvenliğini geliştirmek için ayırmak istediklerini ifade etti.

 

 

Almanya Hükûmeti Trojan Geliştiriyor

Alman Parlamentosu’nun onayınca polisin suçları daha rahat araştırabilmesi adına trojan geliştiriliyor. Söz konusu trojan sayesinde polis, sözlü ve yazılı konuşmaları, Android, iOS ve BlackBerry’deki mesajlaşma uygulamalarını gözetleyebilecek. Netzpolitik.org sitesinde yer alan bazı belgelere göre yeni trojan yalnızca Windows altında Skype’ı incelemiyor. Federal Adli Gözetim Ofisi, bu yeni trojanı en kısa sürede uygulamak istediklerini ve 2018’in başına yetiştireceklerini ifade etti.