Arama Devi İçeriklere Yeni Bir Boyut Kazandırıyor Blog Marka / 25 Jan 2018

 

Dijital dünyadaki gelişmelerin heyecan verici etkisi altında kaldığımız dönemlerden geçiyoruz. Bu gelişmelerden biri de artık dilimizden düşmeyen bir kavram hâline gelen “artırılmış gerçeklik”.  

 

Google, “mevcut bir gerçekliğin üzerine inşa edilmiş ve bu gerçeklik üzerinden tasarlanan interaktif bir katman” olarak tanımlanabilecek  artırılmış gerçekliği web tarayıcılarına taşıyarak içeriklere farklı bir boyut kazandırmaya hazır. Yakın bir zaman içerisinde milyonlarca Android ve iOS kullanıcısı artırılmış gerçeklik deneyimine tanık olacak ve bir nevi içinde bulundukları dünyanın içine dijital objeleri katabilecekler. Bunu mümkün olduğunca daha çok kullanıcıya ulaştırmak için, artırılmış gerçeklik web tarayıcılarına taşınacak ve bu sayede günün birinde herkes bu son teknolojiden faydalanacak.

 

“Article” adı verilen bu 3D modeli kullanıcılar sağa ya da sola döndürebilecek, zoom out/zoom in yapılarak üzerinde çeşitli oynamalar gerçekleştirebilecek ve üstelik bu eylemler mobilde dahi yapılabilecek. Google, dijital ortamı gerçek hayata harmanlayan bu model ile en yeni teknolojiyi büyük kitlelere ulaştırma konusunda kararlı gibi görünüyor.