Blackberry ve Facebook Mahkemelik Oldu Blog Marka / 09 Mar 2018

 

Blackberry, uzun bir zamandır Facebook'la patentler konusunda görüşmeler yapıyordu. Çünkü Blackberry, Facebook'a bağlı WhatsApp ve Instagram'ın bazı konuları ihlal ettiği düşüncesinde. Firma bununla da kalmayarak, BlackBerry Messenger'ın teknolojisinin diğer uygulamalar tarafından kopyalandığını ve davanın da aslında bu yüzden ortaya çıktığını açıklandı.

 

Yani aslında davaya sebep olan konu, BBM'nin servisinin diğer şirketler tarafından kopyalanması ve Facebook'un anlaşmaya yanaşmaması.

 

Facebook Genel Müdür yardımcısı Paul Grewal yaptığı açıklamada, “BlackBerry’nin davası, maalesef mesajlaşma alanının mevcut durumunu yansıtıyor. Yenilik yapma çabalarından vazgeçen BlackBerry, başkalarının yaptığı yeniliklerden pay kazanmak istiyor. Mücadele etmeyi düşünüyoruz.” dedi. Aslında bu açıklama, davanın çok çetin geçeceği ve yüklü bir tazminat ödemesi yaşanacağının habercisi.

 

Geçen sene Qualcomm Inc şirketi firmaya tam 940 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Geçtiğimiz yıl ise Nokia da bu patent davalarından nasibini alarak, tazminat ödeme riski altına girdi ancak dava sürecinin hala devam etmesinden dolayı somutluk kazanmayan durum şimdilik merakla beklenen gelişmeler arasındaki yerini aldı. Tıpkı Blackberry ve Facebook arasındaki davanın sonucunu heyecanla beklememiz gibi Nokia davası da sonucu heyecanla beklenen diğer gelişmelerden…