BLockchain Nedir? Nasıl Çalışır? Blog Marka / 21 Jan 2018

 

Blockchain; dijital verinin dağıtılmasına izin verip kopyalanmasına izin vermeyen bir blok zinciri. Her ne kadar dijital para birimi Bitcoin için hazırlanıldığı söylenilse de teknoloji camiası, yepyeni bir internet türünün ortaya çıkışına zemin hazırlayan bu oluşum için yeni kullanım amaçları arayışı içinde.

 

Tabii öncelikle bu zincirin nasıl kullanıldığını bilmemiz gerekiyor. Bu teknolojiyi yakından tanıdıkça ne kadar farklı bir teknoloji olduğunu görüyor ve daha da şaşırıyorsunuz. Bu blog zincirini diğerlerinden ayıran temel özellik, bilginin devamlı güncellenen hâli ve paylaşılabilir oluşu. Bu bilgilerin hackerların erişimine karşı korunaklı oluşu da Blockchain’in popülerleşmesinin en önemli sebebi. Düşünsenize, birçok bilgisayardan oluşan bir ağ var ve bu ağa binlerce kez kopyalanan bir hesap tablonuz var, ağınız da sizin bu hesap tablonuzu sürekli günceliyor… Blockchain’nin gizemli ve vazgeçilmez dünyasına hoş geldiniz.

 

Bu zincir kendisini on dakikada bir güncelleyip kendini denetliyor oluşu ile de dâhine kimliğini koruyor. Bu zincire rağbet çok çünkü insanlar Bitcoin gibi kripto paralarla alışveriş yapmak için bu uygulamayı kullanıyorlar bu da ciddi bir rekabeti doğruyor. Blockchain’in, kripto paralarda kesirli olarak da ödeme yapma imkânı sunduğundan uzun süre teknolojinin vagzeçilmez buluşları arasındaki yerini koruyacağı belli. 

 

Sizleri meraklandırmak için kendisinden kısaca böyle bahsedebiliriz. Blockchain de tıpkı Bitcoin gibi yükselişine devam ediyor ve güncelliğini de bir o kadar koruyor. Teknolojinin daha da çok bizi şaşırtıp “Daha neler...” dedirteceği günlere diyelim o zaman…