Dişlerimize Bir Haller Oluyor Blog Marka / 23 Mar 2018

 

 

Hayatımızın çeşitli evrelerinde farklı nedenlerle diyet yapmaya başlıyoruz. Kimi zaman bir sağlık sorunu bunu bir ihtiyaç olarak hissettiriyor, kimi zaman toplumsal dayatmalara yenik düşüyoruz. Ama sebebi ne olursa olsun son yıllarda yolumuz hep diyetlere çıkıyor.

 

Diyete başlamak kadar, devamını getirmekte ciddi bir sorun. Çünkü çoğunlukla hazır olunmadan başlanan ya da vücudunu tanımadan yapılan diyetler sonuçsuz kalmakla birlikte kişide de ciddi bir psikolojik yıkım yarattığı bir gerçek. Bu acı gerçeğin belki önüne geçer diye yaratılan çarelerden en sonuncusu çok teknolojik. Ne mi? Diş yüzeyine yerleştirilen minik sensörler!

 

ABD’nin Boston kentinde bulunan Tufts University öğretim elemanları tarafından geliştirilen cihaz, yediğiniz her şeyin takibini yapıyor. Kare ve iki milimetre olarak tasarlanan, diş yüzeyine yapışan bu cihaz diyet yapanlara bir umut oldu desek yalan olmaz.

 

Sensörün işleyişi ise en basit haliyle şöyle; sensörün merkezi katmanı değiştikçe farklı kimyasallarla (tuz, etanol) karşılaşıyor ve elektrik özellikleri değişiyor. Sonrasında da farklı bir radyo dalgası spektrumunu ileterek süreci sonlandırıyor. Sensör şimdilik glikoz, tuz ve alkol ile ilgili bilgileri bir mobil cihaza kablosuz olarak iletmek üzere tasarlandı.

 

Böylesine basit bir tasarıma sahip olan sensör, gelecekte çokça tercih edilebilir mi göreceğiz. Araştırmacılara yeni bir inceleme sahası sunuyor, diyetlerini kontrol altına almak isteyenlere de büyük kolaylık sağlayarak, diyetin devamlılığı için ciddi bir yaptırım oluşturmuş oluyor. Ancak mali boyutu ve herkese erişilebilirliği bir soru işareti olarak gizemini korumakta. Ama bir gerçek var ki, bu buluş mobil kalori ve egzersiz izleme uygulamalarının önünü ciddi bir şekilde kesecek.

 

Tüm bunları göz önünde tutarsak, sensörün gerçekten işe yarayıp yaramadığı ya da herhangi bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı ilerleyen dönemlerde heyecanla beklediğimiz gelişmelerden biri olarak takip listemizdeki yerini koruyor…