Düğün Fotoğrafçısı Eva Blog Marka / 29 Apr 2019

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte bazı meslekler de kaybolmaya yüz tutuyor. Skillbox, yeni kampanyasında bu konuyu ele alırken, yaşanacak toplu işsizlikleri önlemek istediğini açıklamıştı. Budist rahiplikten, kargo teslimatına; evcil hayvanlara ve yaşlı insanlara göz kulak olmaktan bitki bakıcılığına kadar uzanan robotlar, ummadığımız alanları ele geçiriyor. İngiliz çift Gary ve Megan’ın 2 hafta önce gerçekleşen düğünlerinde Eva adlı robot fotoğraf çekti. Bu robot ise akıllara “Tehlikeye giren meslekler arasında fotoğrafçılık da mı var?” sorusunu ister istemez akıllara getiriyor.

 

 

Aslında Eva nostaljik fotoğraf deneyimlerinizi geri getiriyor. Service Robots İngiltere’de faaliyet gösteriyor. Sadece fotoğraf çekebilen Eva değil garsonluk yapabilen robotları da hizmete sunuyor. Şirket Eva adlı robotu, fotoğrafçıların yerini alması için tasarlanmamış. Bu şekilde düşündüğümüzde endişe edecek herhangi bir durum söz konusu olmuyor. Gary ve Megan çiftinin Eva’yı kiralamasının yanı sıra profesyonel bir fotoğrafçıyla da anlaşmış. Eva ise modası geçmekte fotoğraf kabinlerine benzer kareler sunduğu için kiralanmış. Service Robots, bu durumu şu cümlelerle açıklıyor: “Hem geleneksel bir fotoğrafçıyı işe alırsanız hem de Eva gibi fotoğraf çeken bir robotu kiralarsanız; net, ciddi ve profesyonel çekimlerin yanı sıra robotun yardımıyla çekilen daha samimi ve eğlenceli kareler de elde edersiniz.”

 

Eva’yı biraz daha yakından tanımak gerekirse;

Eva Şubat ayında hizmete sunulmuş. 1.52 m boyunda ki robot, kızılötesi sensörleri sayesinde önceden haritalanmış alanda serbestçe dolaşabilecek şekilde tasarlanmış. Etrafında bulunan kişileri yüz tanıma özelliği ile seçebiliyor, haliyle çevresinde bulunanları ayırt edebiliyor. Eva’ya fotoğraf çektirmek isteyen davetliler ise, Eva’nın 23,8 inçlik dokunmatik ekranından fotoğraf ayarlarını yapabiliyor. Hatta dilerseniz anında sosyal medya üzerinden paylaşım yapabiliyor. Sadece düğünler için tasarlanmayan bu robot tüm etkinliklerde kullanılabilir şekilde tasarlanmış.