Dünyanın En İyi Markalarının Instagram-Hikayeler Analizi Blog Marka / 26 Nov 2018

 

 Hikayeler, birçok kişi tarafından sosyal paylaşımın geleceği olarak kabul ediliyor ve bu nedenle tüm dijital pazarlamacılar bu formun nasıl adapte edilebileceğini ve marka mesajlarını iletmek için nasıl kullanacaklarını düşünmek zorunda. 

 

2019'da sosyal medya stratejinize Hikayeler’i eklemeyi düşünüyorsanız, bu rapor size yol gösterebilir. Buffer ve Delmondo ekibi, en iyi uygulamalar ve performans ölçütleri hakkında bilgi vermek için dünyanın en iyi 200 markasından, Instagram Hikayeler performansının en büyük raporunu bir araya getirmek adına 15.000'den fazla Hikâyenin analizini yaptı.

Buradan okuyabileceğiniz tam rapor, kesinlikle incelemeye değer. Raporun önemli noktalarından bazıları:

 

 

 

Optimal Hikayeler Uzunluğu 7 Paylaşım Olmalı

Verilere göre, Instagram Hikayelerinizi kısa tutmayı hedeflemelisiniz. Araştırmacılar, tamamlama oranlarının yedi çerçeveden sonra %70'in altına düştüğünü belirtiyor.

 

 

Bununla birlikte, performansın 7 paylaşımdan sonra  da istikrarlı kalması oldukça dikkat çekici. Bu nedenle, üzerinde çalışmanız gereken kesin bir sınır tam olarak yok. Ayrıca, içeriğin kendisini de hesaba katmanız gerekiyor. Birçok marka hala Hikayeleri deneme aşamasında, bu sebeple çok fazla ilgi çeken 20 kare Hikayenin bulunmadığını bu noktada düşünebilirsiniz.

 

Uzunluk testleri, kitlenizin hangi paylaşımlara en iyi tepkiyi verdiğini çözümlemek için denemeye değer. Ancak, bulgulara göre gönderiyi kısa tutmak her zaman daha iyi.

 

En fazla izlenme oranı ofis saatleri dışında gerçekleşiyor.

Bu biraz  ilginç ama mantıklı bir bulgu. Veriler, Instagram Hikayelerinin tamamlanma oranlarının 4:00 ile 06:00, 08:00 ve 10:00, 12:00 ve 14:00 ile 20:00 ve 10:00 arasında zirve yaptığını göstermekte.

Buffer'ın özetinde de belirtildiği gibi insanlar, Hikaye paylaşımlarını izlemeyi gerçekten de izlemek için zamana sahip olduğunda gerçekleştiriyor. Bu, stratejinize dikkat etmek açısından oldukça önemli bir nokta. Fakat bu analizin izlenme oranlarının değil, Hikaye izlemeyi tamamlama oranlarının olduğunu da unutmayın.

 

Basitlik Çok Etkili Olabilir

Raporun notlarında yer alan bir diğer önemli bulgu, Hikayeler formatınıza dikkat çekmek için çok profesyonel, cilalı Hikayeler yaratmak zorunda olmayışınız. Aslında, profesyonel olmamanız daha iyi sonuç gösterebilir.

 

Gereğince raporda :

 

“The Guardian, Instagram Hikayeleri için, basit statik grafik ve videolar,  profesyonel olarak üretilen videolardan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.”

 

Bu mantıklı; insanlar hızlı, etkili Hikayeler arıyor, derinlemesine içerik değil. Bu yüzden izleyicileri çekmek için basit ve etkili görüntüler sağlayabileceğinizi düşünmek oldukça faydalı olacaktır.

 

Buffer, bu örneği The North Face, Hikâye örneklerinden veriyor. İzlenim oranlarını en üst düzeye çıkarmak için yalnızca görsel üzerine metin yerleştirmeleri yapıyorlar. 

 

 

 

Bunlar, tam raporda yer alan ve belirtildiği gibi, okunmaya değer birçok veri noktasından sadece birkaçı. İçerik çalışmalarınızı gelecek sene içerisinde Hikayeler’e genişletmek istiyorsanız, manzarayı anlamanız gerekiyor. Ve bu analizler kesinlikle denemenize ve performansınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

 

Burada tam Buffer / Delmondo Instagram Hikayeleri raporunu okuyabilirsiniz - Delmondo ayrıca yakın zamanda bu yazıya yaratıcı Hikayeler yaklaşımlarından bazı örnekler verdi