Elon Musk Durdurak Bilmiyor Blog Marka / 15 Feb 2018

 

Elon Musk'ın da kurucuları arasında yer aldığı SpaceX çılgın fikirler üretmeye doymuyordu. SpaceX’in sıradaki çılgın fikri, dünya üzerindeki herkese küresel internet sağlamak adına çalışmalarını hızlandırmış olması teknoloji dünyasını heyecanlandıran en güncel projelerden oldu. Aslında projenin duyurulması yeni değil. 3 yıl önce duyurulan proje için bu hafta içerisinde ilk test uydularının fırlatılabileceği konuşuluyor.

 

Son haberlere göre, Microsat 2a ve 2b adı verilen prototip uzay araçları Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Üssü'nde yükleme için hazırlanmaya başladı bile. Beklenen, hafta içerisinde Paz adlı, yaklaşık 1,5 ton ağırlığındaki İspanyol radar gözlem uydusunun yeniden kullanılacak bir Falcon 9 roketiyle uzaya gönderilecek olması.

 

Uydu eğer başarılı sonuç verirse Starlink adı verilen uydu takım yıldızı, dünya üzerinde düşük maliyetli internet erişimi sağlamış olacak. Böylece de Elon Musk bir çılgın fikrini daha faaliyete geçirmiş haliyle de evrene iz bırakmış olacak. 

 

Tabii ki SpaceX bu denli çalışırken rakipleri de boş durmuyor. SpaceX'in büyük rakibi OneWeb, bu yıl içerisinde Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nden lisans alarak en kısa sürede kendi projesini faaliyete geçmeyi planlıyor.