Eski Çalışanlar Teknoloji Devlerine Karşı Mücadelede Blog Marka / 06 Mar 2018

 

 

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre, The Truth About Tech isimli kampanyayla, hem akıllı telefon kullanan çocuklar için daha sıkı koruma hem de internet devlerinin sosyal medya bağımlılığını önlemek için daha fazla adım atmaları isteniyor.

 

Kampanya dahilinde ABD'deki 55 bin okula sosyal medyanın etkilerini anlatan materyaller gönderilmesi de var, konferanslarda. Kampanyanın parmak basmak istediği bir diğer olumsuzluksa, sosyal medya uygulamalarının aşırı kullanımından ortaya çıkan depresyon gibi ruhsal hastalıklara dikkat çeken reklamlar hazırlamak. Kampanya kapsamında tüm bunlara 50 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı bile…

 

İki yasa tasarısının desteklenmesi de kampanyanın önemli hedefleri arasında yer alıyor. Bunlardan ilki teknolojinin çocukların sağlığı üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma yapılması. İkincisiyse bot hesapların sınırlandırılması.

 

Google'ın etik danışmanlarından ve kampanyanın girişimcilerinden Tristan Harris, İngiliz gazetesine internet şirketlerinin günümüzdeki etkilerinden endişe duyduğunu açıkladı. Harris; "İki milyar kişinin 50 kişi tarafından yönlendirildiği düşüncesi… Kimse bunun hakkında konuşmuyor" diyerek duyduğu endişeyi dile getirdi. 

 

Kampanya, İnsani Teknoloji Merkezi ve çocuklar için güvenli teknoloji sağlanması adına mücadele eden Sağduyu isimli bir sivil toplum kuruluşu tarafından ilerletilmeye başlandı bile.

 

'Toplum, teknoloji tarafından gasp ediliyor'

 

Grubun internet sitesinde "Toplumumuz teknoloji tarafından gasp ediliyor. Dikkatimizi çekmek için başlayan yarış artık toplumumuzun direklerini yok ediyor: akıl sağlığı, demokrasi, sosyal ilişkiler ve çocuklarımız" ifadeleri en başta yer alıyor. Devam eden açıklamada teknolojinin ne denli hayatımızın içinde yer edinip, özel hayatlarımıza müdahil olduğuna dair bilgilere yer veriyor.

 

Kampanyanın ilerleyişini ve gündemde yarattığı gelişmeleri merakla takip etmekteyiz.  Bakalım sosyal medyanın yararlarının fazlasıyla gündemde olduğu bu günlerde, toplumdan götürdükleri hakkında yüzümüze çarpıtılanlar, sosyal medya devlerini ne denli kızdıracak?