Excel’e Yapay Zeka Desteği Blog Marka / 02 Apr 2018

 

Bir önceki yazılarımızda yapay zekanın dijitalleşen dünyadaki önemine ve hayatımıza büyük bir süratle sızdığına dair bilgilendirmelerde bulunmuştuk. Yavaş yavaş tüm uygulamalarda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka şimdilerde ise makine öğrenmesi desteğiyle Microsoft Office programlarından Excel’e entegre olma yolunda. Bu entegrasyondaki amaç Excel’de her bir hücreye girilen verileri anlayarak bu veriler üzerinden ek bilgiler sunabilmek ve bunları birbirleriyle ilişkilendirebilmek olarak belirtiliyor.

 

Örneklerle açıklamak gerekirse, diyelim ki, Excel dosyanızda bir ülkenin herhangi bir bölgesine ait şehirlerden oluşan bir liste olsun. Otomatik bir şekilde bu listede yer alan şehirler o ülkede hangi alanlarda çok iyi ise bunlar tablonuza yansıyacak ve Microsoft Bing yardımıyla bu şehirlerdeki demografik verilere kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Şehirler, eyaletler, ülkeler, posta kodları ve coğrafi verilerin yanı sıra benzer şekilde bir şirket hakkındaki finansal verileri de otomatik olarak çekebileceksiniz.

 

Şirketlerin kendi verilerini bu sisteme entegre edebilecekleri ve yeni özellikleri de bu sisteme dahil edecekleri hakkında söylentiler de mevcut. Tam olarak ne gibi yeni özellikler üzerinde çalıştıklarına dair net bir bilgi olmasa da şirket içindeki bilgilerin Excel üzerinde çalışırken otomatik olarak hücrelere eklenebilecek ve Excel’de satırlar arasında kaybolmak biraz daha az can sıkıcı olacak diyebiliriz. 

 

Şimdilik sadece Office Insiders programına dahil olan Office 365 kullanıcılarının İngilizce sürümünde kullanılmaya başlanan bu özellikler ilerleyen dönemlerde tüm kullanıcılara açılacaktır.