Facebook’tan Snapchat’e Yeni Atak Blog Marka / 05 Feb 2018

 

Snapchat’in birbirinden ilginç ve eğlenceli yüz filtreleri dünya çapında popülerliğini kanıtlamış durumda. Sadece sayısal verilere baktığımızda değil insanların günlük konuşmalarında dahi bu popülerliğe şahit oluyoruz. Toplu arkadaş buluşmalarında olsun, kişisel mesajlaşmalarda olsun Snapchat’in eğlenceli yüz filtrelerini kullanmaya ve snap göndermeye bayılıyoruz.

 

En güncel trendleri kendi bünyesinde barındırmaya özen gösteren Facebook da Artırılmış Gerçeklik’ten faydalanarak bu konuda atağa geçmek üzere kolları sıvadı. Kaynaklarını ve yazılım geliştiricilerini göz önünde bulundurduğumuzda Facebook’un gerek her şeyi daha kolay bir şekilde yaratma gerekse daha uyumlu video araçları oluşturma gibi altyapısı Snapchat’i  ikinci sıraya bile düşürebilir.

 

Facebook’un araştırma bloğunda yayınlanan bir habere göre, Facebook geliştireceği Artırılmış Gerçeklik ile insanların oturma, yürüme, dans etme gibi eylemleri takip edebilecek hatta diğer nesneler tarafından oluşan engellemeleri bile tanımlayabilecek.

 

Facebook’un yaptığı açıklamaya göre, sadece birkaç MB boyutunda olan ve akıllı telefonlarda kolaylıkla çalışabilecek bu model şu an araştırma evresinde. Uygulama; vücut maskeleri yaratmak, oyun kontrolleri için mimikleri kullanmak gibi birçok yeni özelliği mümkün kılabilecek. Kısacası bu özellikler günü geldiğinde insanların ilgisini çekecek kullanışlı özellikler hâline gelecek.

Merak edilen Facebook’un, Artırılmış Gerçekliği bir sonraki boyuta taşıyıp taşımayacağı? Ve tabii bu durumun Snapchat için ne anlama geleceği? Bekleyelim ve görelim.