Facebook’tan Yeni Algoritma Blog Marka / 13 Jan 2018

Facebook’ta Haber Kaynağı sıralamasında öncelik artık arkadaşların! Mark Zuckerberk, geçtiğimiz günlerde 2018 yılı için en önemli önceliklerinin Facebook’u düzeltmek ve geliştirmek olduğu açıklamıştı. 

 

Mark Zuckerberk, Facebook hesabından paylaştığı bilgiye göre Haber Kaynağı sıralamasında değişiklikler yaptığını duyurdu. Bu değişiklik; artık insanların Haber Kaynağı’nda önemsedikleri kişilerle daha fazla etkileşim kurmalarını sağlayacak.

 

Facebook, bu yeni güncelleme ile daha samimi bir ortam yaratmayı hedefliyor. Algoritmayı inceleyecek olursak; Facebook, insanların arkadaşlarıyla paylaşmak isteyeceği haberleri tahmin ederek üst sıralarda konumlandıracak. Ekstra olarak insanların Facebook’taki zamanlarını anlamlandırmak için aile ve arkadaşların gönderileri, genel içeriklere göre öncelik kazanacaktır. 

 

Bu haber de markaların etkileşim oranlarında düşüşlere sebebiyet verebilecek. Facebook’ta Haber Kaynağı alanı kısıtlı olduğu için, kullanıcılara aile ve arkadaşların paylaşımları ile etkileşimi artıracak gönderileri daha fazla göstermeyi hedeflemesi, işletme sayfaların video ve gönderilerinin daha az sergileneceğini işaret ediyor. 

 

Tabii ki Facebook işletme sayfalarını da unutmuş değil, bu yüzden “Başta Gör” seçeneği ile beğendiği ve takip ettiği sayfaların gönderilerini görebilecekler.