Facebook’un Yeni Yapay Zeka Araştırması Göz Dolduruyor! Blog Marka / 20 Jun 2018

 

 

 

Benzer bir sistemi Adobe’un ürünlerinden Photoshop’un fotoğrafta istenmeyen öğelerin arka plandaki diğer ögeler ile doldurulmasını sağladığını biliyorduk.

Fakat bu ayarın kullanıcıları her konuda çözüme ulaştırdığı söylenemez. Gözler yeni baştan tasarlanamayacak kadar karakteristik ve özgündür. Bu anlamda Facebook’un yeni araştırmasının bu tarz bir ihtiyaca cevap verdiğini söyleyebiliriz.

 

Facebook’un bu yeni araştırmasının kaynağı ise bir makine öğrenmesi sistemi olan Generative Adversarial Network’ten (Çekişmeli üretici ağ) faydalanıyor. GAN’a aşina olmayanlar için bu makine öğrenme sistemini anlatmak gerekirse; GAN’da üretici ağ sürekli yeni veriler üretmeyi öğreniyor, buna ek olarak çalışan ayırt edici ağ ise girdi olarak kabul edilen veri seti ile üretilen verileri ayırt etmeyi öğreniyor. Bu nedenle süreçte her iki ağ da neyi üretip neyi ayırt edeceğini kuralsız olarak kendi kendine öğrenmiş oluyor.

 

 

Ağın tanıma kısmı, o insanın nasıl göründüğünü öğrendiği için de renk uyuşmazlıkları ve yapay hissini ortadan kaldırarak daha gerçekçi bir görünüm elde ediliyor. Kısacası Facebook’un bu yeni ağı, işini ustalıkla yapıyor. Yine de ağ, bazı durumlarda hata verebiliyor. Eğer birinin gözleri saçları tarafından kısmen kapatıldıysa yanlış şekilde üretebiliyor. 

 

Bu yeni çalışma ilginç ve biraz ürkütücü olsa da Facebook’un bu çalışmanın sonucunu hangi özellikte kullanacağı büyük bir merak konusu. Bir süre sonra gözümüzün kapalı çıktığı fotoğraflarda Facebook’un etiketleme önerisi gibi göz önerilerinde bulunması ihtimalleri ise bizi heyecanlandırıyor.