Facebook Messenger’da Yeni Dönüşüm Blog Marka / 16 May 2018

 

Bilindiği üzere Facebook bir süredir ciddi bir dönüşüm süreci içerisinde. Cambridge Analytica skandalının ortaya çıkması, Facebook cephesinde platformu daha güvenli bir hale getirmek için kolları sıvattı. Ünlü sosyal medya devinin ardı ardına gerçekleştirdiği yenilikler, uzun bir süredir teknoloji dünyasında sıkça konuşulan gelişmeler arasındaydı. Bunlardan sonuncusuysa, platformun ünlü mesajlaşma servisi Messenger’a nasip oldu. 

 

Artık Messenger sohbetlerinde yer alan sakıncalı özel mesajların şikâyet edilmesi mümkün.

 

Messenger uygulamasının içerisine eklenen bu yeni özellik, sohbet iletilerini taciz, nefret söylemi ve intihar gibi çeşitli kategorilerde ayırarak Facebook moderasyon ekibine anında rapor edebiliyor. Şikâyetin hemen ardından, şikayet edilmiş iletiler inceleniyor ve sonrasında kullanıcıya, gerekli yaptırımlar uygulanmaya başlanıyor. 

 

Hatırlatmakta fayda var, Facebook kullanıcıları daha öncesinde sadece sosyal ağda karşılarına çıkan paylaşımları şikâyet edebiliyorlardı. Bugün ise, şikâyet edilen sohbetleri inceleyebilmek için 50 farklı dilde hizmet veren bir ekip sahibi.