Facebook yeni müzik özelliği ile Musically’e rakip oluyor! Blog Marka / 08 Jun 2018

Birçok Facebook kullanıcısı videolarında yer alan müziklerin telif hakkı nedeniyle videonun kaldırıldığını ya da sesinin kapatıldığını görmüştür. Geçtiğimiz aylarda öne çıkan plak şirketleri ve indie gruplarıyla anlaşan Facebook, artık bu sorunu ortadan kaldırıyor. Şirket, yakın zamanda testlerine başladığı dublaj özelliğiyle Musical.ly’nin kullanıcılarını kendi platformuna taşımaya hazırlanıyor.

 

Lip Sync Live ismindeki bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar Facebook’ta canlı yayın yaparken, popüler bir şarkıyı seçerek o şarkıyı söylüyormuş gibi yapabiliyor. Şimdilik seçilen popüler 100 şarkı arasından kullanıcılar seçim yapabilir.

 

Yeni kurallar kapsamında kullanıcılar müzikli bir video yüklediğinde telif hakkı sahipleri Facebook’un Rights Manager aracı üzerinden videoya onay verebiliyor. Müziği kullanılan sanatçı ve plak şirketlerinin ödemesini ise Facebook karşılıyor. Ancak bu ödemenin yükleme ya da görüntüleme başına mı olduğu bilinmiyor. Universal Music Group ortaklığıyla da dikkat çeken Facebook müzik odağı ile gençleri yakalamak istemesi ise oldukça doğal.