Facebook’un Yeni VR Başlığı” Oculus Quest” Blog Marka / 11 Oct 2019

Geçtiğimiz günlerde Facebook ve Oculus, bilgisayarlardan bağımsız olarak çalışabilen sanal gerçeklik başlığı çıkaracaklarını duyurdu.

‘’Oculus Quest ‘’ isimli aygıt, dört adet dahili algılayıcı sayesinde bulunduğunuz ortamı tarıyor, çevredeki eşyaları tanıyor ve fiziksel dünyanın neye benzediğini analiz ederek ortamı haritalandırabiliyor. Aynı zamanda başınızın ortam içindeki konumunu da takip ediyor. Tabii bunu ilk başaran VR başlığı Oculus Quest değil. 

 

Daha önce çalışabilmek için oldukça güçlü bir bilgisayara ihtiyacı olan, hareketleri algılayabilmek için bağımsız ve harici kızıl ötesi LED algılayıcıları olan Oculus Rift vardı. Quest ise bu gibi benzer şeyleri, bilgisayara ve bağımsız algılayıcılara ihtiyaç duymaksızın yapıyor.

Peki, Oculus Quest nasıl çalışıyor?

 

Oculus Quest, Oculus Go’nun devamı niteliğinde olan, şirketin önceden çıkardığı müstakil bir VR aygıtı. Çalışmak için herhangi bir bilgisayar desteğine ihtiyaç duymayan bu aygıt, bu sene mayıs ayında piyasaya sürülmüştü. Fakat odanın içindeki kendi konumunu yani nerede olduğunu tespit edemiyordu. Geleneksel ve seçkin aygıtlarla karşılaştırıldığında Oculus’un, içindekiler kataloğu da bir hayli sınırlıydı. Bunun sebebi ise Oculus Go’nun, işlemciye fazla yüklenen oyunları kaldıramamasıydı.

Neticede Go’, video izlemek için, oyun oynamak içi ve sanat turlar için oldukça iyi bir aygıttı. Tabii koltukta oturuyor olduğunuzu saymazsak. Oculus Go ile etrafta gezinmek pek de mümkün olmazken, yalnızca baş hareketleriyle aşağı, yukarı, sağa ve sola doğru hareket kabiliyetiniz var. Yine de hayatımıza yeni giren VR için oldukça büyüleyici bir deneyim.

 

Aslında bu, sürükleyici deneyimin eksisi, kendisinin oda içerisinde nerede olduğunu bilmemesiydi. Yani, kafanızdayken ayağa kalkarsanız duvara çarpabilir ya da masayı devirebilirdiniz. Sanal manzara, kendini gerçek dünyaya uyarlamıyor kısacası; sadece koltuktayken güvenle kullanılabilen bir aygıt haline geliyordu. 

 

Oculus Quest ise hem bilgisayardan bağımsız hareket edebilme olanağı hem de oda içindeki yeri tespit ederek basit ev kazalarının (duvara çarpma, masayı devirme veya objelere takılma gibi) önüne geçmek için oldukça iddialı bir üstünlüğe sahip. Bunu yapabilmek için aygıtın dışına ve köşelerine yerleştirilmiş dört adet algılayıcı; ortamı tarayarak boşlukları algılıyor ve bir bilgisayar görüntüsü kullanarak 3 boyutlu bir harita çıkarıyor.

 

‘’ Özgürlüğün altı seviyesi’’

Sistem, haritayı ivmeölçer ve jiroskop verileri ile birleştiriyor ve baş konumuyla ilgili milisaniye sürede çok net tahminler elde ediyor. Aygıtın mottosu ise ‘’ özgürlüğün altı seviyesi’’. Özetle sistem, başınızı sağa, sola, ileri geri ve aşağı oynattığınızda yeri kolaylıkla takip ediyor. Bu da Quest ile VR deneyinizi bir koltuktan bağımsız ve mekândan bağımsız olarak daha geniş alanlara taşıyabileceğiniz anlamına geliyor. Yani gerçek dünyada da sanal dünyada da gerçekten hareket halindesiniz.

 

 

Aynı zamanda Quest’in el üniteleri, Go’ya entegre basit kumandanın tersine, ellerinizi de kullanmanıza olanak sağlıyor. Böylece, elleriniz hareket ettikçe, sanal elleriniz de sanal gerçeklikte hareket ediyor. 

Go’nun iki katı fiyatıyla önümüzdeki ilkbaharda satışa sunulacak olan Quest’in şimdilik bilinen satış fiyatı 399$.