Geleneksel Tiyatroyu Değiştirebilecek 5 Teknolojik Kullanım Blog Marka / 28 Jan 2019

Son zamanlarda sinemanın teknolojiyle birleşmesi üzerine çok iyi filmler ortaya koyulmakta. Gelişen teknoloji ile birlikte tiyatro da bu durumdan fazlasıyla etkilenmektedir. En önemlisi; oyun tanıtımlarında kullanılan teknolojiyi sanal gerçeklik takip etmektedir. Örneğin; Shakespeare’in ölümünden 400 yıl sonra yazılan “Hamlet 360” isimli oyunu dijital dünya ile buluşturan ekip, projeyi 'sanal gerçekliğin tüm imkanlarından yararlanılarak hazırlanmış özel bir çalışma' olarak tanımlıyor.

 

Geleneksel tiyatronun dijital dünyayla etkileşim gösterdiği bu dönemlerde sanal gerçeklik teknolojisi, sahne ve perde arasında bulunan sınırları kaldırarak izleyicileri oyunun içine birebir dahil ediyor. Son yıllarda sahneye taşınan teknolojinin bazı örneklerine gelin birlikte göz atalım.

 

Dijital sihirbazlık

Shakespeare'in “The Tempest” adlı oyununda, görüntü yakalama şirketiyle birlikte yürütülerek ortaya çıkarılan, Ariel karakterinin şekil değiştirmesi, dijital dünyanın bize sunduğu bir sihir olarak adlandırılmakta.

 

Cep telefonları ve sanal gerçeklik

Sanal gerçeklik desteğini “Elements of Oz” adlı oyunda kullanan bir başka tiyatro yapım şirketi, 2015 yılında seyircilerden cep telefonlarını kullanmalarını istemiştir. Telefonunu Dorothy’nin evine doğru çeviren seyirciler, telefon ekranlarında bir kasırga görüntüsü görmüşlerdir.

 

Seslerin seyirciye direkt olarak aktarılması

2016 yılında seyircilere oyun başlamadan dağıtılan kulaklıklarla sahneden gelen ve daha önce oluşturulan sesler seyircilere direk olarak ulaştırılmıştır. Sahnede kullanılan bu tarz teknolojiler, seyircilere alışılmadık bir deneyim yaşatıyor. Bu ilerleyişin oyunların artık senaryosuyla veya oyuncusuyla değil teknolojik gelişmelerle ön plana çıkabileceğini düşündürtüyor.

 

 

Arttırılmış gerçeklik aynaları ve görünenin ötesi

Geoff Sobelle’in “The Object Lesson” ve “Hamlet 360” isimli oyunlarda, sahnede bulunan nesnelerin olduğundan daha yakın görünmesini sağlamak amacıyla kullanılan arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanıldı. New York Tiyatro Atölyesi'nde ve Tribeca Film Festivali'nde seyircilerle buluşan oyun, izleyicilere Sobelle’nin setinde gezme ve arttırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak çekmecelerin ve kutuların içerisinde neler olduğunu görebilme fırsatı sunuldu.

 

360 derecelik müzikal videoları

“School of Rock”, “The Lion King” ve “Hamilton” isimli müzikallerde seyircilerin sahnedeymiş hissini yaşaması için 360 derecelik videolar hazırlandı. Bu videolarla kendinizi oyunun içinde bulabilirsiniz.