Getcontact’ta Güvenliğinizi Nasıl Sağlarsınız Blog Marka / 28 Mar 2018

 

 

Son günlerin en popüler uygulamalarından biri olan Getcontact, sosyal medyada oldukça ciddi bir ilgi gördü. Yakınlarının kendilerini rehberde nasıl kaydettiğini görmek isteyen kullanıcılar, bu uygulamayı indirerek kolay bir şekilde meraklarını giderebiliyorlar.

 

Bu merakınızı, uygulamayı indirip, telefon numaranız ya da Facebook hesabınız kullanarak sisteme giriş yaparak rahatça giderebiliyorsunuz. Uygulamaya girdiğiniz an ekranda beliren arama butonuna numara yazıp sorgula butonuna bastığınızda, sistem havuzundaki tüm numara ve isimleri karşınıza çıkartmış oluyor. 

 

Ancak kullanıcıların sisteme yükledikleri bilgilerin kimlerle paylaşıldığı bilinmediğinden, uygulama ciddi bir güvensizlik de yaratmıyor değil. Aslında telefon numarasının uygulamadan silinebilmesi mümkün, bu şöyle oluyor; uygulamadaki Ayarlar kısmına girdiğinizde “About GetContact” a tıklayıp, "Remove Account"u seçip, gelen yazının altındaki OK butonuna tıkladığınız takdirde uygulama kısmınından silinmesini halletmiş oluyoruz. Ancak bilgisayardan kaldırmak için https://www.getcontact.com/en/unlist adresine girmeniz gerekli. Buradan da numaranızı sildiğinizde 24 saat içinde numaranız sistemden kalkıyor ve böylece kendinizi bir tık daha güvene almış oluyorsunuz.

 

Ama asıl incelenmesi gereken, bu tarz uygulamalara kullanıcıların göstereceği büyük ilgiyi önceden kestiren öngürü? 😊 Bizler bu öngürüye nasıl bu kadar hevesli hizmet ediyoruz? Bu tarz bilgilere ulaşma iştahını bize aşılayan "algı" ne zamandan beri bizi esir aldı? Teknoloji bizi "başkalarının gözüne" ve düşünce biçimine mi hapsetti? Takip edilmeye neden bu kadar gönüllüyüz? Sorular emin olun ki daha çok uzar ama tek bir soru var ki onun cevabı da bize yeter 😊 O da; Biz neden bu kadar meraklıyız? 😊