Google’dan Kullanıcıların Gizliliği İçin Bir Adım Daha Blog Marka / 16 Jul 2020

Google,  son zamanlarda uygulamalarıyla ilgili yaptığı değişikliklerin yanı sıra reklam ve gizlilik politikalarıyla ilgili kararlar almaktadır.  Karantina döneminde internet kullanımın artmasıyla kullanıcılarda gizlilik ve güvenlik ile ilgili sorular ve güvensizlikler artmıştır.  Google kullanıcıların verilerini güvende tutmak adına,  11 Ağustos’tan itibaren  “stalkerware” olarak bilinen yazılımları yasaklayacağını açıkladı.

 

Stalkware kullanıcılarının telefon hareketlerini ve telefon üzerinden yaptığı aktiviteleri gören yazılımların yer aldığı reklamlardır. Google bu politikaya uymayan hesapları askıya alacağını belirtti. Bu yasağın, özel soruşturmalar ve amaçlar için hazırlanan izleme programları ve tanıtımlarını kapsamadığını belirtti. Google bu karar ile kullanıcıların haklarını korumayı amaçlıyor, böylelikle kullanıcıların izni olmadan verilerin takip edilmesinin önüne geçecektir.

 

                     

Google telefon takip etme programı, konum takip etme programı ve Whatsapp takip etme programlarını gibi yazılımları içeren reklamları artık yayınlamayacak.

Google’ın gizlilik konusunda aldığı karar hakkında ne düşünüyorsunuz?