Google’dan Yeni Bir Alışveriş Teknolojisi: Alışveriş Eylemleri Blog Marka / 22 Mar 2018

 

 

 

Yeni programla birlikte Google, perakende ürün satışı yapan sanal mağazaların ürünlerine Google Arama, Google Asistan ve Google Express Alışveriş hizmetinde yer vermesine olanak tanıyor.

 

Bu sayede Google Asistan’da yer alan ürünlerin satışı mobil telefonlar ve Google akıllı ev sistemleri üzerinden de satılabilecek. 

 

Sanal alışveriş yapan tüketicilere evrensel bir kart sunan uygulama, kullanıcıların masaüstü, mobil ve sesli komut merkezli cihazlarda alışveriş yapabilmesine imkân sağlıyor. Sesli komutla alışveriş konusuna dikkat çekmekte fayda var çünkü; Amazon da sesli komutla alışveriş yapma seçeneğini kullanıcılara Echo üzerinden sunuyor. Fakat Echo aracılığıyla Walmart gibi perakende şirketlerden alışveriş yapılması pek olası değil.

 

Akıllı hoparlör piyasa payını Echo’nun baskı altına aldığını göz önünde bulundurursak, Google’ın bu yeni teknolojisi perakendeciler yönünden dengeleri oldukça değiştirecek gibi duruyor.

 

Hatta Google bu yeni teknolojiyi yaratırken Target,Ultra Beauty, Costco, Walmart ve Home Depot gibi önde gelen pek çok şirketle çalıştı. Örnek olarak; Walmart ve Target sesli alışveriş ile ilgili bir süredir Google ile iş birliği içinde. Üstelik bu iş birliği Google Express ve Google Assistan’ı da kapsıyor. Bu sayede kullanıcılar Google Express üzerinden alışveriş yaparken, Google Asistan sayesine ‘’ Walmart’tan içecek al’’ gibi komutlarla hızlı bir şekilde alışverişini gerçekleştirebiliyor.

 

Hem gerçekleştirilen iş birlikleri hem de Alışveriş Eylemleri teknolojisi perakendecilere müşteri sadakati sunmak ile ilgili de oldukça yarar sağlıyor.Çünkü Google, kullanıcılara tek tıkla tekrar sipariş ve kişiselleştirilmiş seçenekler sunarak yeniden satın alım sayısını artırmayı da hedefliyor.

 

Bu doğrultuda kullanıcılar mağazaların sadakat programlarında kullandıkları hesaplarını Google’a eşitleyebiliyor. Böylece geçmiş satın almaları inceleyen Google, kullanıcıların yaptığı aramaları değerlendirerek onlarla uyumlu satın alabilecekleri ürünler sunuyor. Bu şekilde gerçekleşen her satış başına Google belli bir miktar komisyon alıyor.