Google, Chrome Masaüstü İçin Okuma Modu Geliştiriyor! Blog Marka / 19 Apr 2019

Chrome, dünyanın en yaygın web tarayıcısı olsa da rakiplerinin bir çoğunda bulunan bir çok özelliğe sahip değil. Chrome’u popüler bir tarayıcı haline getiren şey iyi çalışıyor olmasının yanında Google senkronizasyonu. ZDNet tarafından keşfedilen Chrome kodlarına göre Google, web tarayıcısına bir okuma modu getiriyor.

Okuma modu, standart bir web sayfasındaki reklamları, JavaScript komutlarını, otomatik oynatılan reklamları, açılır pencere bildirimlerini ya da ekranı meşgul eden diğer öğeleri ortadan kaldırıyor. Ekranınızda sadece içeriğe ait metin ve görsellerin kalmasıyla birlikte dikkatinizi dağıtacak hiçbir öğe ile karşılaşmadan içeriğe daha iyi şekilde odaklanabilmeniz mümkün olacak.

Google, okuma modunu Chrome Canary’ye daha öncesinde getirmiş durumda. Chrome Canary’yi indirdikten sonra chrome://flags/#enable-reader-mode adresine giderek Google’ın okuma modunu deneyebilirsiniz. Farklı bir alternatif olarak bununla uğraşmak istemeyen okuyucularımıza özel aşağıda bulunan görseller ile aradaki farklı gözlemleyebilirsiniz.

Herhangi bir sayfayı okuma moduna almak için sağ üstte bulunan seçenekler (üç nokta) ikonuna tıklayarak sayfayı ayrıştır seçeneğine tıklamanız gerekiyor.

Google’ın bu özelliği kararlı sürüme veya beta sürümüne ne zaman getireceğini net olarak bilmiyoruz fakat kısa süre içerisinde testlere başlanması bekleniyor. Chrome Canary’deki okuma modu, Chrome’a gelecek okuma modunun sadece bir alfa sürümü. BU sebeple okuma modunun birebir aynı gelmeyeceğini unutmayın.