Google Play'de Tüm Zamanların En İyi Şirketleri Blog Marka / 14 Nov 2018

Google Play'in mobil cihazları nasıl kullandığımız üzerinde önemli bir etkisi oldu. İlk kez Ekim 2008'de Android Market olarak piyasaya sürülen bu inanılmaz pazar, hayal edebileceğiniz her şeyi neredeyse yapabileceğiniz milyonlarca mobil uygulamaya sahip. App Annie'nin son raporu, bu dünyanın dönüştürücü pazarının arkasındaki verileri sunuyor.

 

App Annie’nin rapornuna göre Ocak 2012 – Ağustos 2018 tarihleri arasında Google Play’de neredeyse 330 milyar indirme gerçekleşirken, toplam tüketici harcaması 85 milyon doları buldu. Toplam uygulama sayısı 2.8 milyonken, tüketici harcaması 1 milyon doları bulan uygulama sayısı ise 5 binin üzerinde.

 

Seçili pazarlardaki Android telefon kullanıcılarının cihazlarında 60'ın üzerinde uygulama yüklü ve her ay 30'dan fazla uygulama kullanıyor.

 

 

Google Play’de 10 Yılda Öne Çıkanlar

Google Play’de gelir büyümesi aralıkları 2015 ve 2017 arasında neredeyse iki katına çıktı. Bu veriye göre 2015 yılında dünya çapında indirme sayısı 45 milyar dolaylarındayken, bu oran 2018 yılının ilk iki çeyreğine kadar 81 milyara ulaşarak %29 arış gösterdi. Yine dünya çapında tüketici harcamaları 2015 yılında yaklaşık 10 milyar dolarken, bu oran %74’lük bir artış göstererek 27 milyar dolara ulaştı.

 

 

Ülkelere göre aylık ortalama uygulama indirme ve kullanım oranları ise aşağıdaki gibi:

 

 

Google Play harcamalarının ve aynı zamanda indirmelerin %50’sinden fazla bir kısmını Asya Pasifik ülkeleri oluşturuyor.

Japonya ve Güney Kore'deki başarıların ardından Google, Tayvan, Tayland ve Singapur gibi Asya Pasifik ülkelerin pazarlarını da kapsayacak şekilde, faturalandırmayı genişleterek, bölgedeki harcamaların artmasına neden oldu. Mayıs 2014 itibarıyla 24 pazarda Google Play satın alımları için operatör faturalandırması etkinleştirildi. 

 

Mobil oyun uygulamaları, Google Play indirmelerinin %41’ini oluştururken, tüketici harcamalarınınsa yaklaşık %88’ini oluşturuyor!

 

Google Play tüketici harcamalarında Japonya ilk sırada!

Uygulama indirme sırasında Hindistan %36,9 indirme oranıyla birinci sırada yer alırken, ikinci sırada ise %35,1’lik bir oranla ABD yer alıyor. Türkiye ise uygulama indirme sırasında %10,5 oranla 8. sırada.

Tüketici harcamalarında ilk sırada 25,1 milyar dolarlık harcamayla Japonya birinci sırada yer alırken, ABD 19 milyar dolarla ikinci sırada.

 

 

Google Play'de yaklaşık 10 milyon uygulama yayınlandı!

Mart 2012'den başlayarak, Android Market, Google Play olarak yeniden adlandırıldı ve uygulamanın izin verilen maksimum boyutu artırıldı. Bu da uygulamaların çok yüksek hacimli sürümüne ve oyun gibi içerik açısından zengin uygulamaların kalitesinin artmasına neden oldu.

 

 

Google Play’de tüm zamanların en fazla indirilen oyunları:

 

 

Tüm zamanların en fazla tüketici harcaması yapılan oyunları:

Tüm zamanların en fazla indirilen uygulamaları:


Tüm zamanların en fazla tüketici harcaması yapılan uygulamaları: