Google Project Stream Oyun Dünyasını Değiştirecek! Blog Marka / 31 Oct 2018

İnternet devi Google’ın başlattığı yeni ‘’oyun akış projesi’’ Project Stream, Chrome üzerinden oyun deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Proje öyle iddialı ki test aşamasındaki ilk oyun; Assasin’s Creed Odyssey!

 

Şimdilik teknik deneme sınıfında yer alan akış projesi ‘’Project Stream’’, AAA sınıfında yer alan en pahalı oyunları, internet bağlantısı üzerinden servis olarak sunmayı hedefliyor.

 

Çalışmalar hızla devam ederken projenin, PlayStation Now ve GeForce Now hizmetlerine de güçlü bir rakip olacağını kestirmek şimdiden mümkün.

 

 

Bir süredir hakkında ufak dedikoduların yayıldığı proje aslında Yeti projesi olarak adlandırılmaktaydı. Project Stream, Chrome tarayıcısının masaüstü sürümünü şart koşması sayesinde; macOS, Windows, Linux ve ChromeOS ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

 

 

Google’ın yaptığı açıklamaya göre Project Stream’e ilk olarak yalnızca ABD’de yaşayan, sınırlı sayıdaki kullanıcıya erişim izni veriliyor ve en az 25 Mbps hızında internet bağlantısı tavsiye ediliyor. Platformun testi için seçilen oyun Assasin’s Creed Odyssey içinse Unisoft üyeliği şart.

 

 

Project Stream’e klavye ve fareye ek olarak USB ile bağlanılabilen gamepad de dahil olabiliyor fakat şimdilik bluetooth gamepadler desteklenmiyor. Google’ın aktardığı bilgilere göre güncel Xbox ve PS kontrolleri sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

 

Fps gecikmeleri ve diğer sorunlar nedeniyle yaygınlaşamayan oyun akış servislerinin aksine, Google’ın yeni el attığı bu proje oyun akış sistemlerinin daha iyi çalışmasına olanak tanıyacak gibi. Chrome’un alanındaki başarısına bakılırsa, kısa zamanda bu servisler, bilgisayarlara GB’larca dosya yüklemeden, her an yerde oynamayı güçlü bir ekran kartına gerek duymaksızın oyun oynamayı mümkün kılacak.