Google URL’ye Veda Blog Marka / 03 Apr 2018

 

 

Google, kapanma sebebi olarak, 2009’dan beri kullanıcıların içerik paylaşma biçiminin büyük bir değişim içerisinde olmasını gösteriyor.

 

Peki neydi bu URL kısaltma servisi? URL kısaltma servisi bir sayfanın adresini alarak onu daha küçük bir URL’ye kısaltmaya yarayan, bir çok insanın işini kolaylaştıran bir servis oluşuyla sıkça kullanılıyordu. 

 

Mobil cihazlar, çeşitli uygulamalar ve en önemlisi web uygulamaları artık verilere erişmenin en yaygın yolları olduğundan, Google odağını goo.gl’den ve Firebase Dinamik Bağlantıları’na yönlendiriyor.

 

Ne yazık ki artık anonim kullanıcılar için goo.gl konsoluna 13 Nisan 2018 tarihinden itibaren erişim sağlanamayacak. Ama daha önce kısa linkler üretmiş olan mevcut kullanıcılar, 30 Mart 2019 tarihine kadar bu servisi kullanabilmeye devam edecekler. Bu tarihten sonra servis tamamen kapanacak. Google, kullanıcıların o zamana kadar kısa bağlantıları konsol üzerinden yönetebileceğini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Tam bu noktada ilgililerine şunu da belirtelim, mevcut goo.gl bağlantıları, hizmet kesildikten sonra da çalışmaya devam edecek 😊