Instagram Paylaşım Akışı Algoritması Değişmiyor Blog Marka / 16 Mar 2018

 

Geçtiğimiz günlerde Instagram tarafından yapılan açıklamada, kullanıcılar tarafından eleştirilen ve son verilmesi gerektiği düşünülen “paylaşım akışı algoritması”nın değiştirilmeyeceği söylendi. 

 

Kullanıcıları bayağı heyecanlandıran ve çok kısa bir sürede yayılan haber, Instagram’ın eski kronolojik sıralamasına dönebileceği şeklinde anlaşılmıştı. Instagram sözcüsü, yaptığı açıklamada sosyal ağın kronolojik akışa geri dönmeyeceğini duyurdu. Bu doğrultuda herhangi bir test yapılmadığını da açıklamasında belirten sözcü, Instagram’ın aynı şekilde devam edeceğini ve yakın zamanda herhangi bir değişiklik olmayacağını açıklamış oldu. 

 

Instagram’ın algoritması hangi paylaşımların önce görüntüleneceğini belirlerken birden fazla faktörü hesaba katmakta. Bu faktörler arasında, paylaşımın aldığı etkileşim ve beğeni sayısının büyük rol oynadığı bilinen bir gerçek.

 

Ancak Instagram’a çok sık giriş yapan kullanıcıların içerik akışlarında bazı durumlarda paylaşımlar kronolojik olarak sıralanabiliyor. Bunun sebebiyse Instagram algoritmasının bir paylaşımı birden fazla kez göstermemek üzerine kurulu kuralının işleyişi. Benzeri bir durum çok sık içerik tüketen kullanıcılar içinde geçerli.

 

İlerleyen günler Instagram sözcüsünün açıklamasının geçerli olacağı tarihi belirleyecek. Bakalım Instagram kullanıcıların bu isteğine karşı ne kadar daha direnebilecek.