Instagram ve Snapchat GIF Desteğine Kısa Bir Mola Verdi Blog Marka / 12 Mar 2018

 

 

Son haberlere göre, geçtiğimiz günlerde Instagram ve Snapchat kullanıcıların bir kısmı tarafından fark edilen ve ırkçılık öğesi içerdiği söylenen GIF özelliği sosyal medya da büyük bir tepki yarattı.

 

Artık GIF’ler yok

 

Olayın sosyal medya da büyümesinin ardından GIF desteği, iki sosyal medya platformundan da kaldırıldı.

 

Snapchat sözcüsü konuyla ilgili  yaptığı açıklamada; programda yer alan bütün GIF’lerin 13 yaş ve üstüne uygun GIF’ler olduğunu belirterek, firma olarak bu durum hakkında çok üzgün olduklarını ve böyle bir olayın bir daha yaşanmayacağı belirterek, belirsiz bir süreye kadar GIF desteğini kaldırdıklarını belirtti.

 

Instagram sözcüsü ise bu durum hakkında “Bu tarz bir içeriğin Instagram’da asla bulunamayacağını, bu yüzden GIPHY desteğini sorun çözülene kadar kaldırdıklarını” ifade ederek üzüntülerini dile getirdi.

 

Her iki sosyal medya devinin ortak olarak belirttikleri nokta GIF desteğinin bir inceleme süresinden sonra tekrar uygulamalara geri dönebileceği yönünde. Çünkü göz ardı edilemeyecek bir gerçek var ki, o da GIF desteğinin kullanıcılar tarafından çokça sevildiği ve tercih edildiği… 

 

Her iki sosyal medya uygulamasına da geldiği andan itibaren ciddi ses getiren GIF desteğinin verdiği “mola” dahi fazlaca konuşuldu, bakalım ilerleyen günlerde ne gibi gelişmelerle karşılaşacağız…