Instagram’dan Görme Engelli Kullanıcılarına Özel Yeni Özellik Yayınlandı Blog Marka / 07 Dec 2018

 

Instagram birkaç gün önce görme engellilerin sosyal medya kullanımını kolaylaştırmak adına yeni bir özellik yayınladı. Yayınlanan yeni özellikle birlikte ekran okuyucularını seslendirerek kullanımı kolaylaştırmaya yönelik görme engelli kullanıcılarına sundu. Kullanıcıların özel olarak ekleyebileceği tanımlar da eklenebileceği gibi özelliğin kullanım sürecinde yapay zekâ kullanılacak.

“Alt text” olarak internet üzerinde kullanılan tanımlar son gelen güncelleme ile Instagram’a yerleştiriliyor. Özellikle birlikte, ekran okuyucu üzerinden fotoğraflarına özel tanımlarını ekleyebilin kullanıcılar özelliği daha kişisel hale getirebilecekler. Bu şekilde görme engelli kullanıcıların keşfet sayfasında, profilde gezerken veya akışta tüm içerikleri sesli olarak dinleyebilecekler.

 

Görsellerde veya videolarda herhangi bir tanım yer almıyorsa, Instagram fotoğraf tanıma teknolojisini devreye sokarak otomatik olarak tanıma yapabiliyor. Aynı şekilde ekranı kaydırırken otomatik olarak tanımlanmış ekran okuyucusu sesli olarak okuyabiliyor. Uygulama üzerinde görünür olmayan “alt text”, kullanıcıların içerikleri paylaşmadan önce gelişmiş ayarlardan metin girmeleri için olanak sağlıyor.

                                 

Facebook, yıllardır görme engelliler için yapay zekâ kullanıyor olsa da Instagram için ilk olan bu özellik, teknoloji liderleri tarafından hayata geçirilmesi örnek teşkil ediyor.