LG İlk İnsan Merkezli Robotu CLOi SuitBot’u görücüye çıkardı! Blog Marka / 14 Sep 2018

LG Electronics, ilk insan odaklı giyilebilir robotu CLOi SuitBot’u IFA 2018’de ziyaretçileriyle buluşturdu.

 

 

Daha önce tanıtımı gerçekleştirilen temizlik, hizmet ve rehber robotlarının aksine, CLOi SuitBot tek başına hareket etmiyor.  LG CLOi SuitBot’un amacı; insan bedenine daha fazla hareketlilik ve alt bacak kuvveti için kullanan kişinin, bacaklarını güçlendirmek ve desteklemek. 

 

CLOi SuitBot, sağlık ve üretim hizmetlerinde kullanılmak için tasarlandı.

 

 

 

 

Gelecek 10 yıl boyunca hizmet robotlarının önde gelen üreticisi olmayı hedefleyen LG, 2017’de gündelik yaşamda insan vücudunun sınırlarını genişletecek robotlar üretilen bir girişime yatırım yaptı.

 

LG CLOi SuitBot, giyilebilir robotların yaşam kalitesini nasıl daha verimli ve iyi hale getirilebileceği konusunun üzerinde çalışan SG ROBOTICS ile yapılan iş birliği sayesinde tasarlandı.

 

Hareket eden eklemleri, giyenin üzerine rahatça uyum sağlaması ve rahat giyilebilirliği sayesinde CLOi SuitBot, yürürken, ayakta dururken veya çalışırken belden aşağısının doğal ve çok daha rahat hareket etmesini sağlıyor. Sandaleti andıran ayakkabıları ve otomatik ayarlanma özelliği de kullanan kişinin, robotu rahatlıkla giyip çıkarmasına imkan tanıyor.

 

 

 

 

LG CLOi SuitBot aynı zamanda ilk kez CES 2018’de duyurulan hizmet robotlarına da bağlanabiliyor. Böylece, üretim lojistik ve dağıtım gibi sektörlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve aletleri sağlayacak akıllı bir çalışma ağının parçası olabilirken, beden gücüne de destek sağlıyor.  

 

 

 

 

AI teknolojisi,  LG CLOi SuitBot’un kullanıcının ve ortamın verilerini toplayıp analiz ederek öğrenmesini ve ona göre değişmesini sağlarken, hareketleri ölçümleyip analiz ederek en uygun hareket kabiliyeti ve maksimum güç verimliliği için gerekli duruş önerilerinde de bulunuyor.