Mobil Bağımlılığında Avrupayı Geride Bıraktık Blog Marka / 14 Jan 2018

Bağımsız araştırma şirketi Deloitte, 2012’den bu yana birçok ülkenin katılımıyla gerçekleştirdiği anket çalışması Global Mobil Kullanıcı Anketi’nin (GMCS) 2017 sonuçlarını açıkladı. 6 kıtada, 33 ülke ve 53 bin  150 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırma dünyada mobil cihaz kullanımının geldiği nokta dikkat çeken veriler sunuyor.

 

Günde 78 kez bakıyoruz 

 

Dinamik ve genç nüfuslu halkının %92’sinin akıllı telefona erişimi olduğu tespit edilen Türkiye, akıllı telefon bağımlılığının en yüksek olduğu ülke. 18-50 yaş arasındaki yaklaşık 1000 kişinin katılımıyla gerçekleşen araştırmada ortaya çıkan sonuçlara göre ülkemizde kullanıcılar, gün içerisinde her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakıyor. Günde 78 kez cep telefonlarımıza baktığımız anlamına gelen bu sonuç, 48 olan Avrupa ortalamasının 1,5 katından fazla. 

 

Uyanır uyanmaz başlıyoruz

 

Araştırma, kullanıcıların %28’inin uyanır uyanmaz, %61’inin uyandıktan sonra 5 dakika içinde ve %79’unun 15 dakika içinde telefonuna baktığını ve bu sürede telefonuna bakanların sosyal medya hesapları ile mesajlarını (anında mesaj ve SMS) kontrol ettiğini ortaya koyuyor.  Gece uyumadan hemen önce telefonuna bakanların oranı %23. Ancak bu oran, yatmadan 5 dakika öncesi dikkate alındığında %52’ye çıkıyor.

 

Kotalar bize yetmiyor

 

Akıllı telefon kullanıcılarının mobil paketlerindeki aylık veri kullanım kotaları incelendiğinde kullanıcıların yarısından fazlasının 3-10 GB arası veri paketine sahip olduğu görülüyor. Kullanıcıların %32’si için mevcut kotaları yeterli gelirken geri kalan %68’lik kısım mevcut kotalarını aşıyor. Ayrıca 4.5G’ye erişimi olan kullanıcılar diğer kullanıcılara oranla kota aşımını daha sık yaşıyor.

 

Araştırmada öne çıkan diğer ayrıntılar şöyle:  

 

 

- SMS ve sesli konuşma kullanımı her geçen gün düşüyor ve iletişim aracı olarak SMS ve anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanımı artıyor. 

 

- Mobil telefon kullanıcılarının içerik üretimiyle ilgili aktiviteleri değerlendirildiğinde %54’ünün günlük olarak saatte en az 1 kare fotoğraf çektiği, %40’ının ise saatte en az 1 kere sosyal ağlara fotoğraf yükledği görülüyor.

 

- Akıllı telefonlarının yaygınlığının yanı sıra, Türk tüketiciler tüketiciler yüksek bir telefon değiştirme hızına sahip. Araştırmaya katılanların %64’ü sahip olduğu akıllı telefonu son 18 ay içinde değiştirmiş. 

 

- Tüketiciler, alışveriş yaparken bilgi almak için de cep telefonlarını çok sık kullanıyor. İki sene önce %32 olan bu oran, 2017’de %46’ya çıkmış durumda. Bu trendin  mobil ticaretin ve mobil ödemenin ilerleyen yıllarda daha da yaygınlaşacağı şeklinde yorumlanıyor.