Mobil Dünya Bizi İçine Çekerken Blog Marka / 02 Feb 2018

 

Mobil cihazların yaygınlaşması ile telefonlarımız yaşamımızın ciddi bir parçası oldu. Akıllı telefonlar ve hemen ardından birçok alternatif mobil cihazın üretilmesi, mobil uygulama mağazalarına ziyareti artırıp çeşitliliği üst seviyelere taşıdı. İşten eğlenceye, modadan eğitime kadar birçok alanda birden fazla uygulama artık cihazlarımızda, dolasıyla da ceplerimizde bizimle birlikte yaşar oldular. 

 

Durum böyle olunca yaşamımızı bu kadar kolaylaştırmaları birçok alanda onlara olan talebi de artırdı. Talep artınca rekabet çoğaldı. Milyonlarca kullanıcıya erişen yüzlerce uygulama arasında, başta sosyal medya uygulamaları olmak üzere, haritalar, nerede ne giyeceğimize dair fikir veren uygulamalar, neyi nasıl pişireceğimize dair olmak bir yana yüzlerce seçenekli her istediğimizi ayağımıza getiren yiyecek-içecek servisi uygulamaları bir anda elimiz kolumuz oldu…  Onlarsız bir hayat şu sıralar neredeyse düşünülemezken bu alandan ciddi anlamda maddi gelir sağlayan iş kolları oluştu. Bu iş kolları bir sürü yeni çalışan demekti ve bu yeni çalışanlar devamlı gelişen, durmadan çoğalan bu sektörde var olmak için hep aktif, hep açık görüşlü olmalıydı.

 

Giyimden besine, kozmetikten mobilyaya kadar her ihtiyacımızı sipariş verip almadan didik didik inceleyebildiğimiz birçok uygulama en çok boş vaktimizi değerlendirdiğimiz hobilerimiz oldu. Artık kahvaltıda gazeteler yerine mobil cihazlarımız ya da telefonlarımız, kahve fincanımızın yanında yer almaya başladı. Bir arkadaşımızı kafede beklerken not defterine bir şeyler karalamak ya da çizmek yerine, telefonlarımızda çizim ya da yazı uygulamalarında vakit geçirip sosyal medyaya post giriyor ya da yazı yazıyorduk. Metroda kitaplar yerine telefonlarımızdan oyunlar açıyordu parmaklarımız. 

 

Kendimizi bu denli sanal ifade ederken, her şeyden haberdar olduğumuzu düşünürken kaçırdığımız şeyler oluyor mudur? Ya da kendimizi yalnızlığın güvenliğinde hissederken acaba sandığımız kadar güvende olmuyor muyuz?  İlerleyen zamanlarda cevaplarını bulacağımız ya da yanıtlarını şimdiden çok iyi bildiğimiz sorular sorduk sizlere. Beyin fırtınası yaratmak bizden, düşünmesi sizden... 😊