Mona Lisa Yapay Zeka Sayesinde Konuşturuldu Blog Marka / 27 May 2019

BBC'de yayınlanan habere göre; Samsung'un Moskova'daki Yapay Zeka Merkezi tarafından geliştirilen sisteme Mona Lisa tablosu dahil edilerek Mona Lisa'nın dudaklarının ve gözlerinin hareket etmesi sağlandı.

Merkez, tablodan ya da fotoğraftan, konuşan, gülen, yüz ifadelerini kullanan ya da yüksek gerçekliğe sahip sahte video elde etme teknolojisi getirildi.

Deepfake Al adının verildiği teknoloji sayesinde daha önce de sahte video geliştirilmişti fakat videonun yapılabilmesi için yüzün farklı açıdan fotoğraflarına gereksinim duyuluyordu.

Samsung’un geliştirmiş olduğu sistem, bir fotoğrafla yüksek gerçekliğe sahip video oluşturabilmesi açısından yenilik arz ediyor. Ayrıca bu alanda gelinen son nokta konusunda bizleri de bilgilendiriyor. Sistem, herhangi bir görüntüde bulunan yüzü kaynak olarak alabiliyor. Yüzdeki gülme, konuşma gibi ifadeleri kullanarak videoda bulunan hedef yüze işliyor.

Araştırmacılar, Mona Lisa tablosunun yanı sıra Marilyn Monroe, Albert Einstein ve Fyodor Dostoyevski gibi ünlü isimlerin de fotoğraflarından video oluşturarak YouTube’da yayınladı.