Oracle ve Google Arasındaki Gerginlik Sonuca Vardı Blog Marka / 29 Mar 2018

 

Amerikan teknoloji şirketi Oracle, Google'ın Java programlama dilini Android işletim sisteminde kullanılmasıyla ilgili açtığı telif hakkı davasında temyiz sürecinde başarıya ulaştı.

 

Washington'daki Federal Temyiz Mahkemesi, dün son kararını verdi. Kararında, Google'ın Android işletim sistemini üretirken Oracle'a ait Java programlama arayüzlerini (APİ) kullanmasının şirketin telif haklarını ihlal ettiği kararına vardıklarını açıklayarak Google’a kötü haberi bildirmiş oldu. 

 

Bazı haber kaynaklarına göre temyiz kararı, federal mahkemenin daha önce verdiği hükmü tersine çevirerek Google'ı tazminata mahkum etti. Ama tazminat miktarı henüz netlik kazanmadı. Tazminat miktarına karar verilmesi için dava federal mahkemeye geri döndürelecek. Çünkü Oracle’ın telif hakkı ihlali nedeniyle Google'dan talep ettiği tazminat miktarı 9 milyar dolardı. Federal mahkemenin bu miktarı nasıl karşılayacağı, şimdilerde teknoloji dünyasında konuşulan ayrı bir merak konusu.

 

Bu nokta da dava geçmişine bakarsak; Oracle'ın San Francisco Federal Mahkemesine açtığı davada, jüri 2016'da aldığı bir kararla tazminata gerek bulunmadığını bildirmişti. O tarihte Mahkeme Google'ı haklı bulmuş, arama motoru devinin, Android'in yapılandırılması sırasında Java programlama dilinden adil kullanım koşulları çerçevesinde faydalanıldığı yönündeki savunmasını haklı bulduğunu açıklamıştı. 

 

Bu heyecanlı geçmişe bakarsak, iki dev şirket arasındaki son raundun sonuç, merakla beklediğimiz gelişmeler arasındaki yerini hemen aldı diyebiliriz 😊