PC’leri Etkileyen Son Trendler Blog Marka / 15 Mar 2018

 

 

2016 yılında en dikkat çekici trendler arasına giren Yapay zekâ (AI), 2017 yılında da önemini koruyan bir trend olarak gelişimini sürdürdü. Yapay zekâ yalnızca kişisel teknolojilerde değil, aynı anda teknolojiden faydalanma biçimimizin ötesindeki yollarda bize tesir eden sistemlerde de oldukça önemli bir hale geldi.

 

Daha kişisel bir yapıda Amazon Alexa ve Google Assistant gibi dijital asistanlar, Google’ın Home serisi akıllı ses sistemlerinin genişlemesi ve ev asistanı pazarında oldukça iddialı olan Amazon’un farklı Echo ürünleri ile birlikte oldukça yaygınlaştılar.

 

Alexa ve Cortana’yı bir araya getirmek için Amazon ile iş birliği yapma hususundaki Microsoft stratejisi henüz muallak olsa da Harman Kardon, Invoke’daki kendi Cortana tabanlı girişiyle bu alana sonunda dahil oldu.

 

Eğer evinizde dijital asistanınız yoksa zaten akıllı telefonunuzdakini kullanabilirsiniz. Bu deneyim yapay zekayı hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası haline getirecek gibi duruyor.

 

2018 yılı ve sonrasında Yapay Zekâ iş kollarını risk altına alacak kadar etkili hale geliyor.

 

Yapay Zekâ her geçen gün daha akıllı olmaya ve kişisel görevleri yerine getirme konusunda maharet kazanmaya devam ediyor. Bu hususta en belirgin örnekse; Akıllı otomobiller. Akıllı otomobiller birçok şehirde yapılan testlerde oldukça başarılı bir sürüş sağladı. Ayrıca Yapay zekâ en güç oyunlarda bile bizi yenmeyi rahatlıkla başarıyor. Google’ın Alpha Go’su yalnızca en iyi Go oyuncusu 3-0’lık bir skorla galip gelmekte kalmadı, ayrıca kendisini daha da iyi bir hale getirmeyi de öğrendi. Yapay zekanın ele geçireceği düşünülen meslek grupları arasında; muhasebe, teknik yazı yazma, taksi şoförlüğü de var. Bununla beraber, yapay zekâ da insan becerilerini önemli derecede artırsa da yine de tümüyle meslekleri ele geçirmesi gibi riskli bir durum yok.

 

Fiyatları Düşen AR/VR Gitgide Yaygınlaştı

 

Sanal Gerçeklik ve Artırılmış gerçeklik 2017 yılında en fazla adını duyuran teknolojilerden biri oldu. Ancak 2018 yılı, bu teknolojilerin fiyatlarının düşmesiyle tüketiciye daha fazla yakınlaşmasını sağlayan yıl olacak. HTC Vive ve Oculus Rift gibi büyük aktörler fiyat düşürmese de bu sistemlere daha önce hiç olmadığı kadar ulaşılabilir fiyatlara sahip olunabiliyor. Microsoft’un kendi Windows Mixed Reality ürünleri 2017 yılında AR/VR pazarını önemli ölçüde etkiledi. İlki geleneksel PC üreticilerinden biraz daha ulaşılabilir fiyatlı yeni bir başlık seti dalgası geliyor; Windows 10’da oluşturulmuş AR/VR sınıfına dayanan daha kapsamlı bir donanım rekabeti ortamı oluşturuyor.  İkinci olarak ise Windows Mixed Reality, HTC Vive ve Oculus sistemlerinden daha az donanım gerektiriyor. Düşük donanımlı PC’lerde daha az işlevle çalışarak kalite ve performansı artırıyor.

 

 

İşlemci Savaşları Kızıştı

 

Geçtiğimiz senelerde Intel işlemci alanını oldukça kuşatmıştı. AMD’nin kötü bir alternatif olduğunu söylemek doğru değil, fakat bir oyun bilgisayarı veya video düzenleme işleriniz varsa aklınız yine de Intel’de kalıyordu. Fakat son dönemlerde Intel’de çıkan güvenlik açıkları, beraberinde düşüş gösteren performans ve AMD’nin Zen mimarisinden ilham alan yeni Ryzen işlemcinin fiyat ve performans dinamiği AMD’nin tercih edilebilirliğini oldukça yükseltti. Intel işlemciler yine de performans avantajı sağlasa da fiyatları daha pahalı. AMD Ryzen bir işlemci satın alırsanız, düşük fiyatlı Ryzen 5’den, Ryzen Threadripper’a kadar her fiyat segmentinde yüksek performans elde edebilirsiniz.2017’nin sonlarına doğru notebook’lara giden yolu hazırlayan en yeni Hızlandırılmış İşlem Ünitesi (APU) çözümleri, Intel’in işlemci hegomonyasını baskı altına alarak mobil piyasaya güçlü bir giriş yapmaya hazırlanıyordu. Qalcomm ve Microsoft 2017’de ‘’ Her Zaman Bağlı PC’’ tarzını tanıtmak için iş birliğine girdiler. Bu tarzda mobil cihazlar gibi bir pil ömrü ile daima kullanıma hazır olmayı sunan Windows 10’un optimize edilmiş bir sürümüyle Qualcomm ARM işlemcileri kullanılacak. Bu yılın bahar aylarında satışa geçecek olan ilk modeller duyuruldu. Intel bu gelişmelere karşı nasıl bir strateji izleyecek merak konusu.