Ripple Nedir? Nasıl Alınır? Blog Marka / 05 Jan 2018

 

Son zamanlarda popüler hale gelen ve önlenemez yükselişiyle fenomen olan sanal para birimi Bitcoin’den sonra yükselişe geçen yeni sanal para birimi Ripple, 2017’nin en çok para kazandıran kripto parası oldu.

 

Peki hızla büyüyen ve ilgi odağı haline gelen Ripple nedir?

 

Üst üste kırdığı rekorlarla 2017’de en çok konuşulan kripto para birimi Ripple, Bitcoin’e göre hâlâ “altcoin” adı verilen mikro para birimi. Fakat Ripple, gösterdiği yükselişe oranla Bitcoin’i geride bıraktı.

2017’NİN EN ÇOK KAZANDIRAN KRİPTO PARASI

 

Geçtiğimiz yıl içerisinde Bitcoin yüzde 1318 artışla “yatırımcısına en çok para kazandıran” 14’üncü kripto para olurken Ripple yüzde 36018 oranla, oldukça yüksek bir artış göstererek, 2017’de değeri en çok artan kripto para oldu.

Ripple ne zaman kuruldu?

 

RippleNet adıyla ödeme ağı olarak olarak kurulan ve aynı anda kendi sanal para birimi Ripple XRP’yi oluşturan Ripple, 2012’de kuruldu. Diğer sanal para birimlerinin aksine Ripple’ın madenciliği yapılamıyor ve ledger bilinen blockchain tabanlı defterleri bir şirket tarafından yönetiliyor. Ripple’ın iletişime geçilebilen bir merkezi olması avantajı, bankaların ve ödeme sistemleri sağlayan büyük şirketlerin sıklıkla Ripple’ı tercih etmelerini sağlıyor.

Ripple Nasıl Alınır?

 

Ripple’a yatırım yapmak istediğinizde internet ortamında bu konuyla ilgili pek çok yönlendirme bulacaksınız. Bu noktada önemli olan yatırım yapmayı karar verdiğiniz şirketi iyice araştırmalı ve müşterilerin yorumlarını dikkatlice değerlendirmelisiniz.

 

Ripple ve diğer coin satın alma işlemlerinin satın alındığı platformların sizden alacağı komisyon ücretleri oldukça değişken bir orana sahip. Bu sebeple bu platformların komisyon oranlarını da araştırmalısınız.

 

Ripple alacağınız platformu seçip üyeliğinizi aktif hale getirdikten sonra kesinlikle iki-faktörlü kimlik doğrulama (2FA) özelliğini hesabınızın çalınma ihtimaline karşı devreye sokun. Bu şekilde hackerların hedefi olmaktan korunur, paranızın çalınma riskini en aza indirirsiniz. Google’ın Authenticator uygulamasını ya da SMS desteğini kullanmanız 2FA için yeterli olacaktır.