Son Instagram Analizleri ve Kullanıcı Davranışları Blog Marka / 29 Nov 2018

Instagram’ın yükselişi hızla sürerken, hiç şüphesiz 2019 yılına yaklaşırken birçok şirketin sosyal medya stratejilerinde de önemli bir rol oynamaya devam edecek.

Facebook’un istikrarlı düşüşünün yanı sıra Instagram’ın aylık aktif izleyicisi ayda 1 milyardan fazla görüntülemeyle inanılmaz bir ivmeye ulaştı.

 

Bu platformdan en iyi şekilde yararlanmak için son trendleri ve kullanım davranışlarının neler olduğunu, bunları sürecinize nasıl dahil edeceğinizi bilmekte ise son derece fayda var.

 

1 Ocak – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında 44.432 Instagram profili ve 8,9 milyondan fazla kümülatif yayını inceleyen Quintly’nin raporunda; profillerin nasıl büyüdüğünü, en fazla hangi paylaşımların etkileşim aldığını ve en fazla üretilen içeriklerin neler olduğunu görebilirsiniz.

(Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.)

 

İşte özet bulgular:

 

1- Videolar statik yayınlardan %21,15 daha fazla etkileşim oluşturuyor.

Bu veri çok da sürpriz değil. Video içerikler Instagram’da normal resim yayınlarına oranla önemli bir ölçüde daha başarılı performans gösteriyor.

Quintly’nin verilerine göre; 

• Videolar, ortalamalardaki görüntülerden %21,15 daha fazla etkileşim (beğeni, yorum) alırken,

• Yine videolar, görüntü karusellerinden %18,57 daha fazla etkileşim almakta.

• Karuseller, tek görüntülü yayınlardan %2.18 daha fazla etkileşim görmektedir.

Tüm bu oranlara rağmen, statik (hareketsiz) görüntüler Instagram’da en çok kullanılan görsel türü olarak ilk sırada yer alıyor. Yayınların %72,58’ini hala resimler oluştururken, %16,74’ünü ise video içerikler oluşturuyor.

 

 

2- Daha büyük profiller daha fazla video içerik paylaşıyor.

Bu veri, bir korelasyon/nedensel bulgunun parçası. Quintly araştırmacıları, fazla takipçili hesapların diğer hesaplara oranla daha fazla video paylaştığını ortaya koydu.  

Ünlüler veya markalar tarafından yönetilme eğiliminde olan, daha fazla kaynağa sahip büyük profillerin, daha sık video yayınladığı kesin bir veri olmamakla birlikte, araştırmanın bulguları arasında. Yine de video yayınlamanın yalnızca etkileşime değil, aynı zamanda bu istatistiklere dayanan genel profil popülaritesine de katkıda bulunduğuna dair bulgular mevcut.

 

 

3- Yaygın olan uzun açıklamaların aksine, kısa açıklamalar daha fazla etkileşim görüyor.

Instagram başlıklarında 2000’den fazla karakter mevcut ve Quintly’nin bulgularına göre pek çok insan güncellemelerinde ortalama olarak 300’den fazla karakter kullanıyor. Bu, uzun bir başlık/açıklama demek.

Peki, insanlar bu açıklamaları okumaktan hoşlanıyor mu?

İncelenen hesaplarda açıkça görülüyor ki en fazla etkileşim sağlanan içerikler, en az yazı karakteri barındanlar arasında. Yani 1 ila 50 yazı karakteri, içeriğin dikkat çekmesi için oldukça ideal. 1 milyondan fazla takipçiye sahip hesaplar incelendiğinde açıkça görüldü ki; bazı istisnalar dışında hiçbir başlık olmaksızın paylaşılan gönderiler, en fazla katılım görenler arasında.

‘’Başlıksız’’ yaklaşım, hayranlardan gelen yanıtları kışkırtmak için herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duymayan ünlüler tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bu düzenli Instagram kullanıcılarının çok fazla tercih ettiği bir yol değildir fakat veriler, altyazılarınızı kısa tutmanın iyi bir seçenek olduğunu gösteriyor. Blog yayınlarınız içinse daha uzun açıklamalar bırakabilirsiniz.

 

4- Daha az hashtag daha iyidir

Instagram kullanıcıları yine başlık uzunluğuna benzer bir şekilde, az hashtag kullanımına daha olumlu yanıt verdi. Quintly’nin verilerine göre kullanıcıların çoğu sınırlı hashtag kullanımını tercih ediyor.

 Araştırmaya göre; 1 ila 3 hashtag kullanan hesaplar, hiç kullanmadıkları zaman daha fazla etkileşim elde etme eğiliminde.

 

Hiç hashtag yok mu? Bu veri, daha önce yapılan birçok araştırmanın, erişimi en üst düzeye çıkarmak için hashtag’lere ihtiyaç duyulduğunu öne sürdüğü düşünüldüğünde gerçekten de şaşırtıcı. Tabii bu verinin yüksek takipçili ve erişim kaygısı olmayan hesaplar için geçerli olduğunu unutmamakta fayda var.

 

 

 

5- Emojiler işe yarıyor

Quintly ayrıca, Instagrammerların çoğunluğunun (%54,89) kendi gönderilerinde sıklıkla emoji kullanmamalarına rağmen, en az bir gönderiye emoji eklediklerinde etkileşimlerinin arttığını ortaya koydu.

 

"M işaretli profil grupları (10 k'dan 1 milyon takipçiye kadar), post başına 10 emojiyi kullandıklarında daha fazla etkileşim elde etme eğilimi gösterirken, daha küçük profiller 1-3 emoji kullandıklarında daha iyi sonuç alıyordu."

Emoji kullanıp kullanmamanız tamamen bireysel bir tercih. Fakat istatistikler gösteriyor ki yayınlarınızda en az bir veya birkaç emoji dahil etmeniz durumunda olumlu neticeler alabilirsiniz.

 

 

6- En yüksek etkileşim hafta sonları gerçekleşiyor

Raporun son bölümünde, Quintly, güncellemelerin (%76,13) büyük çoğunluğunun hafta içi yayınlandığını tespit etti.

Ancak hafta sonu paylaşılan gönderiler daha yüksek erişim oranlarına ulaşıyor.

 

"Cumartesi ve pazar günleri çok daha yüksek etkileşimler gördük. Hafta sonu yapılan paylaşımlar %22,29 daha yüksek etkileşime ulaştı."

Açıkça hafta sonları daha az rekabet var ve insanlar daha fazla boş zamana sahipler. Performanslarınızı en üst düzeye çıkarmak için hafta sonu paylaşımlarını düşünmek oldukça mantıklı.

 

Burada göz önünde bulundurmanız gereken ilginç unsurlar var, kendi deneyimlerinizi ve testlerinizi yapmaya başlamak için atlamanız gereken bir yığın detay var. Bu eğilimlerin tümü kendi bulgularınıza yansıtılamaz, ancak platformdaki çabalarınızı optimize etmek için nereye bakmanız gerektiği konusunda size iyi bir yol gösterebilir.