TEKNOFEST BAŞLADI! Blog Marka / 20 Sep 2018

Havacılık, uzay ve teknoloji konularında gençleri desteklemek, toplumda farkındalık yaratmak, çocuk ve gençleri gelecek teknolojileri üzerinde araştırma ve çalışma yapmaya teşvik etmek amacıyla T3 Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen TEKNOFEST, bugün başladı.

 

20-23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda 4 gün sürecek olan etkinlikte, birbirinden renkli ve ilgili çekici faaliyetler gerçekleşecek.

 

TEKNOFEST kapsamında yarışmalara katılacak olan 750 takım ve 2.000’in üzerinde bireysel yarışmacı bulunuyor. TEKNOFEST’e 16 ilçe merkezinden İETT ile ücretsiz olarak ulaşılabilir.

 

Hava kontrol kulesinin önünde yer alan ana sahnede TEKNOFEST’in son gününe kadar pek çok etkinlik düzenlenecek. Ayrıca katılımcı şirketlerin stantlarında da birçok deneyim ve bilgilendirme fırsatı sunulacak.

 

 

 

12 kategoride teknoloji yarışları

Bugüne kadar yapılmış olan teknoloji yarışmalarının aksine TEKNOFEST’te Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmaları Aselsan, BMC, Baykar, Roketsan, İGA, TAİ, İSBAK, Roketsan, TÜBİTAK ve Türksat’ın ortaklığıyla gerçekleştirilecek.

 

 

TÜBİTAK İHA ve Türksat Model Uydu yarışması, Roketsan Roket, Baykar ve TAİ Yapay Zeka yarışmalarının, Aselsan, İHA Destekli İnsansız Kara Aracı,İnsansız Sualtı Sistemleri ve Robotik Fetih 1453 Yarışmaları'nın, Baykar Savaşan İHA, Sürü İHA,İGA Model Uçak, İSBAK Robotaksi ve İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması'nın ortaklığını üstleniyor.

 

 

Toplamda 750 takım ve 2 binin üzerinde yarışmacının katıldığı, 12 farklı kategoride düzenlenecek olan teknoloji yarışmaları, gençlerin teknolojiye yönelik proje üretmesini ve geliştirmesini hedefliyor.

 

 

TEKNOFEST kapsamında Türk Yıldızları ile Solo Türk ve yabancı gösteri grupları festival boyunca havacılık gösterileri sergileyecek. Aynı zamanda festival alanında birbirinden farklı özelliklere sahip birçok özel uçak da yer alacak. Sınırlı sayıda ziyaretçi yine festival alanında yer alan planetaryum ve rüzgâr tünelini deneyimleyebilecek. 

 

 

Her akşam farklı bir konserin verildiği festivalde, özellikle çocuk ziyaretçiler için 3D yazıcıların yer aldığı teknoloji ve eğitim atölyeleri yer alacak.

 

 

Yerli teknolojiler, sanal gerçeklik uygulamasıyla görülebilecek.

 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayisi üzerinde çalıştığı sanal gerçeklik uygulaması festival ziyaretçilerinin deneyimine sunulacak.  Bu uygulama sayesinde şirketin ürettiği ve geliştirmek üzere olduğu helikopter ve uçaklar birebir ölçülerde yakından görülebilecek.

 

 

VR gözlüğü takan katılımcılar, insansız hava aracı ANKA, Göktürk-2 uydusu, T625 helikopteri, Milli Muharip Uçak, eğitim ve yakın destek uçağı Hürjet, yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş ve Atak helikopterinin yer aldığı bir sanal hangarın içinde dolaşabilecek ve yakın mesafeden görebilecek.

 

 

 

Türkiye'nin ilk kapsamlı robot simülasyonu yarışması!

 

 

Simülasyon yarışmaları yapay zeka araştırmaları için oldukça yoğun kullanılıyor. Bunların en çok bilinenlerini DARPA'nın düzenlediği DARPA Robotics Challenge (DRC) ve NASA'nın düzenlediği Space Robotics Challenge oluşturuyor.

İki yarışmada da kullanılan açık kaynak simülasyon ortamı (Gazebo robotik simülatörü) TEKNOFEST'te de olacak. Bu yarışmalarda tek robot için geliştirilen beceriler test edilirken, TEKNOFEST'teki kullanım bir ilk olarak kayda geçecek. Yarışma aynı zamanda Türkiye'de yapılan ilk kapsamlı robot simülasyonu yarışması olarak da dikkati çekiyor.