Twitter’dan Güzel Hareket Blog Marka / 16 Apr 2018

 

 

 

Uzun bir süredir hayatımızda ciddi bir yer kaplayan popüler sosyal medya sitelerinden Twitter’ın 12 Nisan 2018 güncellemesi kapsamında bazı emojilerde değişiklikler gerçekleşmişti. Büyüteç simgesi değişmiş, bıçak emojisine detay eklenmiş ve silah yerine su tabancası sunularak emoji setinde birkaç estetik değişiklik yapılmıştı. 

 

Bu değişikliklerin çoğu sadece estetik amaçlı değildi. Bu hamle son zamanlarda platform üzerinde emojisel mesajların kötüye kullanımını azaltmak adına doğan bir hareket olarak teknoloji gündeminin iz bırakan gelişmeleri arasına yerleşti. Aslında bu adım, şiddet algısı yaratabilecek bir emojinin kullanımdan kaldırılması ve onun yerine çocuklara yönelik bir oyuncak getirilmiş olması ile ciddi bir toplumsal mesaj.

 

Umarız ki Twitter'ın bu anlamlı hareketi, hala silah emojisini kullanan Google, Facebook, Messenger, LG ve Microsoft gibi şirketlere de örnek olur ve şiddete karşı duruşlarını kullanıcılarına gösterme süreçlerini hızlandırır. 

 

Bu yazımız üzerine hemen bir dipnot; Yeşil su tabancası emojisini uygulayan ilk şirket 2016 yılında Apple olmuştu ve o zamandan bu zamana dünyanın önde gelen şirketlerinde bu algıyı yaratmada ciddi bir rol üstlendi.