Yapay Zekâ Bizi İşsiz mi Bırakacak? Blog Marka / 31 Jan 2018

 

Geçtiğimiz günlerde Bill Gates’in yapay zekâ ile ilgili açıklaması gündemi fazlası ile meşgul etti. Gates, yapay zekânın birçok insanın işini elinden alacağına inanıyor. 

 

Verdiği bir röportajda, robotların işlerimizi devralmasının çok doğal ve gerekli olduğunu vurgulayan Gates, iş yerlerindeki verimliliği robotların artırabileceğini dile getirdi. Ünlü milyardere göre, bu durumdan bazılarımızın korkması hiç de şaşırtıcı değil. Gates röportajında bu durumu “İnsanlığın amacı yalnızca bir tezgâhın arkasında oturup bir şeyleri satmak değil, biliyorsunuz değil mi?” diyerek konu üzerindeki fikirlerini, insanlığın fiziksel değil düşünsel enerji harcaması gerektiğini vurguladı. 

 

Gates’e göre yapay zekâ zamanımızı daha iyi yönetmemizi sağlıyor. Ama yapay zekânın yaygın olarak kullanımından arta kalan zamanı, insanoğlunun verimli geçirip geçiremeyeceği ciddi bir tartışma konusu. 

 

Dünya da büyük teknoloji şirketleri ise yapay zekâ kullanımını test etmeye devam ediyor. Örneğin Amazon’nun, Amazon Go ile 2016 yılında hayata geçirdiği kasiyersiz market anlayışını, geçtiğimiz aylarda satın aldığı market zinciri Whole Foods’ta kullanacağı düşünülüyor. 

 

Gates’in düşünce biçimine göre, toplum ihtiyaç duyduğu tüm yiyecekleri, tüketim mallarını, evleri satın alabilme gücüne erişmişse işçilerin rahatlaması ve diğer ilgi alanlarına odaklanmasına izin vermeli. Gates’in yapay zekâlı hayatta insanlığa bu denli güvenmesi kiminize çok tuhaf geliyor şüphesiz. Çünkü Bill Gates, çocuklarını korumak adı altında onları internet kullanımında sınırlandıran bir ebeveyn olarak gündemi zamanında bayağı meşgul etmişti. 

 

Peki ya bu insansız var olma iletişimi nasıl etkileceyecek? Sadece sosyal medyanın kişilerarası sözlü diyolog oranının çok aşağılara çektiği bir dünya da yapay zekâ ile temas eden bir toplum, kaç kelime kullanır? Ya da kendini ne kadar iyi ifade edebilir? Yahut o zamanlarda kendini iyi ifade edebilmenin bir önemi kalacak mıdır? İşte bunlar birçok kesimin aklında yer eden önemli sorulardan. Tüm sorularımızın cevaplarını gelecekte alacağımız elimizdeki tek net bilgi. Heyecanla bekliyoruz.