Yapay zeka SapFix Facebook’un hatalarını yakalıyor! Blog Marka / 17 Sep 2018

Geçtiğimiz hafta yeni bir yapay zekâ projesi Rosetta’yı tanıtan Facebook, son olarak da kodları tarayabilen yapay zekâ programı SapFix’i piyasaya sürdü.

 

 

 SapFix, kodları tarayarak hataları tespit ediyor ve farklı yamaları test edebiliyor. Test ettiği yamalar arasında en iyi olanları kullanmaları için mühendislere öneride bulunuyor.

 

14 Eylül Cuma günü gerçekleşen Scale mühendisilik konferasında (Scale engineering conference) sunulan SapFix, şu an zaten Facebook’un muazzam büyüklükteki kod tabanında çalışır halde. Hatta Facebook, SapFix’i kendi yazılım geliştirici topluluğuyla paylaşmayı planlıyor.

 

 

Yazılım geliştirici ekip, SapFix’in, Facebook’un kod tabanı gibi devasa ölçekte çalışan ilk test ve onarım otomasyon aracı olduğunu ifade ediyor. SapFix, Facebook’un daha önce kullandığı hata ayıklama otomasyonu Sapienz ile entegre biçimde veya o olmadan da çalışabiliyor.

 

 

 

Sapfix, Sapienz ile birlikte çalıştığı takdirde bulmuş olduğu hatalara çözüm önerileri sunuyor.

 

SapFix gibi yapay zekâ araçları daha küçük ekiplerin daha güçlü ürünler ortaya çıkarmasına olanak sağlarken, büyük şirketlerin de mühendislik için ayırdığı zamandan tasarruf etmelerini sağlayabilir.