Yeni Nesil Asistan: Chatbot Blog Marka / 27 Mar 2018

 

Son zamanların en popüler konularından olan yapay zeka ve robotlaşma dijitaldeki etkilerini son hızıyla sürdürüyor. Yapay zeka ve robotlaşma demişken değişen trendlerle ortaya çıkan ve son dönemlerde çokça duyduğumuz ve sıklıkla karşılaştığımız bir terim de Chatbot!

 

Chatbotlar daha iyi bir müşteri deneyimi sağlama, sahip olduğu yapay zeka tabanıyla çeşitli yöntemlerle diyalog kurabilen bilgisayar programları olma ve pazarlamanın dijital alanlarında potansiyel müşterileri bulma gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

 

Şirketler; veri elde etme, bu verileri biriktirme ve kendi ürünlerini tanıtmak amacıyla dijital pazarlama trendleri arasında ön plana çıkan chatbotları kullanmaya başladı bile. Inovatif anlamda avantajlar sağlayarak farklı içeriklere göre değişik seçeneklerle kullanıcıyı yönlendiren bu botlar bilgiye çok daha hızlı bir şekilde ulaşmak adına önemli ölçüde fırsatlar sunuyor. Güncel trafik durumundan kredi başvurusuna, hava durumu tahmininden yemek siparişine ve hatta ve hatta müşteri ilişkilerine kadar birçok deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

 

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde teknolojiye ve dijital çağın getirdiği yeniliklere önem veren firmaların büyük bir çoğunluğunun tabiri caizse bu sanal asistanı kullanacakları düşünülürse, görünen o ki chatbotlarla daha sık karşılaşacağız.

 

Hep birlikte bu deneyimin bir parçası olmaya hazır mıyız? Ne dersiniz?