YouTube Teorileri Çürütecek! Blog Marka / 19 Mar 2018

Youtube üzerinde birçok kategori içinde ayrı başlıklara ayrılan teori kanalları mevcut. Bunlardan bazıları çok ütopik teoriler olsa da bazı teoriler oldukça inandırıcı ve ikna edici olabiliyor. Youtube bu noktada birçok kafa karışıklığına ve dezenformasyona yol açan videoları Wikipedia ile birlikte düzenlemeyi planlıyor.

 

Bu sene 9 Mart’ta başlayıp 18 Mart’ta sona eren   dünyanın en büyük dijital inovasyon etkinliği South by Southwest (SXSW) panellerinde en çok bahsedilen konulardan biri; yanlış haberler, dezenformasyon, komplo teorileri ve insanların bu bilgileri doğru algılamasıydı.

 

Ödüllü bir gazeteci olan Nonny de la Pena ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan özellikle konuşmalarında bu konuya sık sık vurgu yaptı. Aynı konuya Youtube Yöneticisi Susan Wojcicki de özellikle bu konuya değinerek Youtube’da bu dezenformasyonların ya da yanlış teorileri kontrol edebilmek adına yeni özellikler geliştirildiğini ifade etti.

 

Üzerinde çalışılan yeni özellikle beraber Youtube’da artık herkes teorisyenlik yapamayacak. Çünkü artık Youtube viral olan tartışmalı komplo teorileri için alternatif bir bakış açısı sunmak adına videolara Wikipedia bilgileri ekleyecek. Susan Wojcicki konuşmasında bu bilgi ipuçlarının birkaç hafta içinde komplo teorileri barındıran videolarda görünmeye başlayacağını açıkladı. Örneğinde; aya iniş videosu ve altındaki bilgi ipuçlarına dikkat çeken Wojcicki, komplo teorileri odaklı videolarda Youtube’un Wikipedia kaynaklı çok bilindik bir internet komploları listesini kullandığını söyledi.

 

 

 

YouTube Gerçeğim Peşinde

 

Youtube’un bir haber kuruluşu olmadığını vurgulayan Wojcicki, bu özellikle sadece ‘’doğru bilgileri’’ sunmayı hedeflediklerini söylüyor. İlk önce bu bilgi ipuçları yalnızca önemli tartışmalara yol açan komplo teorilerinin etrafına görünecek. Daha sonra ise belki tüm teori videoları için bu bilgi kutucukları videolara eklenebilir. Bahsi geçen bu kutucuklar video içeriğin hemen altında bir blok olarak duruyor ve ‘’… daha fazla bilgi için Wikipedia’yı ziyaret edin.’’ linkini barındırıyor. 

 

Fakat başka bir tartışma ise Wikipedia’nın %100 doğru bir bilgi kaynağı olmaması ve gönüllü ekipler tarafından oluşturulan kitle kaynaklı bir internet ansiklopedisi olması. Yine de pek çok kaynağa göre Wikipedia en güvenilir ve tarafsız yaklaşıma sahip.

 

Susan Wojcicki henüz Youtube’un komplo teorisi listesinde kaç video olduğunu belirtmedi fakat zamanla bu listenin oldukça genişleyeceğinden söz etti ve ilave olarak tartışmalı unsurlar adı altında başka kaynakları da gösterebileceğini açıkladı.

 

Öte yandan Youtube’un  Breaking News Shelf gibi kısımlarda meşru haber kaynaklarını desteklemek adına yaşanan sorunları çözmeye dair birçok yöntem geliştireceğini duyurdu. Yine insanları rahatsız eden, kutuplaştıran, ayrımcılık yaratan yorumların görünürlüğüne çözüm getirileceği konusu da Youtube’un iş listesinde.